Филипче и ФЗОМ co нoв гpaбeж нa гpaѓaнитe: Клeкcaн peчиcи и дa гo нeмa никaдe, нo цeнaтa e пoкaчeнa

Поврзано

Мизрахи: СДСМ и власта нека си погледнат во дворот и нека се запрашаат зошто мнозинството е такво какво што е

Во вечерашното издание во емисија „Патот кон" на ТВ Алсат М гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи...

Први сме по cмpтнocт, последни по имyнизација: Албанската опозиција бара остaвки од Венко Филипче и Илир Хасани

Следејќи го темпото на вакцинација на населението во Македонија и споредувајќи го тоа со европските земји, дури и оние...

Заев со апел до Пауновски: „Рамковните“ да се примаат на работа, а не да се води јавна вojна преку медиумите

Околу 750 лица вработени според Рамковен договор се веќе распоредени по институции, 350-360 остануваат за дораспоредување, поради правни формалности,...
- Advertisement -

Лекот клексан во аптеките може многу ретко да се најде и покрај апелите на граѓаните дека е неопходен, тој сепак или го нема или тешко се наоѓа. И покрај тоа што го нема по аптеките, цената е зголемена на лекот.

Лекот кој што чинеше некаде околу 180 денари сега чини 270 денари. Но она што е загрижувачки е тоа што цената за лекот која што се рефундира од ФЗОМ останува иста, односно изнесува околу 100 денари.

Очигледен е грабежот на министерот за здравство Венко Филипче и ФЗОМ. И покрај пандемијата, кога најмногу се потребни лекарства, тогаш цените се качуваат, а залихи нема. А, потрошувачката и потребата на клексанот не се намалува.

Министерот за здравство Венко Филипче во декември при изјава за медиуми коментираше дека потрошувачката и потребата на клексан е очекувана и дека ќе има за сите граѓани на кои им е потребен лекот.

„Зголемена е потрошувачката на клексан насекаде. Така и кај нас, компанијата резервираше поголеми количини и тие се дистрибурани до сите болнички установи. Во меѓувреме, онаму каде што требаше, се даваше друга форма на хепарин. Така што криза во смила на недостаток нема, туку зголемена потрошувачка“, истакна Филипче.

„Наместо одговор зошто го нема познатиот клексан, а граѓаните молат на секоја врата за лек, затоа што тешко, речиси невозможно е да се набави лекот, Филипче вели дека го има во доволни количини. И пак според неговата логика граѓаните лажат, а тој е безгрешен! Сега неговата неспособност резултира со тоа граѓаните да се снаоѓаат за лекот на црниот пазар. Наместо Филипче на почеток на годината да направи реорганизација на здравствениот систем во смисла да има просторни услови, медикаменти и човечки ресурси, тој ги остави работите сами од себе да се решаваат“, вели ВМРО-ДПМНЕ во едно од своите соопштенија.

Latest News

(Видео) Пандов: Уставобранителите не сакаат амнестија, тие сакаат фер и правично cyдење за да докажат дека во собранието влегле од чисти патриотски побуди

Претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Пандов, во своето гостување во вонредното издание на емисијата Неделен брифинг на...

More Articles Like This