Филипче прв, 3aeв меѓу пpвите ќе пpими вakцина за кopoна

Поврзано

На 27 април СДCM свecно го испpoвоцира нapoдот: Гpyeвски со пoддpшкa нa ceмакедонскиот пpoтecт на 25 април

Подршка и повик за протестот во недела во Скопје Протестот на 25. Април со кој се бара ослободување или пат...

„Њујорк тајмс“ објавува дека Македонија е нajлошa во Европа во справувањето со кopoна kpизaтa

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на своот фејсбук профил напиша: „The New York Times објавува дека Македонија е најлоша во...

Расте притиcokот врз Пауновски: Груби и Николовски му порачаа дека е неприфатливо непочитувањето на одлуките на владата

Со усвоениот План за распределба на административните службеници преку Програмата К-5, којшто беше усвоен на 40-тата владина седница, Владата...
- Advertisement -

Премиерот Заев истакна дека од политичарите прв веројатно ќе се вакцинира министерот за здравство, Венко Филипче. Така е редот, рече Заев, по лекарите и медицинскиот персонал да се вакцинира и Филипче. Сепак, повтори дека и тој ќе ја прими вакцината, но пред него, предност ќе имаат, посочи, хронично болните, возрасните и луѓето кои досега од КОВИД загубиле член од семејството.

-Потврдувам дека ќе бидам меѓу првите што ќе ја примат вакцината, но не сакам да му го земам правото на никој, и јас сум граѓанин како и секој друг. Сепак, сакам да дадам личен пример дека вакцината треба да се прими за да се заштитиме од корона вирусот и да го вратиме животот во нормала. И јас и моето семејство и моите роднини ќе ја примиме вакцината, порача Заев.

Latest News

ВМРО-ДПМНЕ со плус 23.000 поддржувачи за 90 дена, СДСМ секој ден губи по околу 200

На локалните избори, 22,4 отсто од граѓаните би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, а 21,6 отсто за СДСМ, за ДУИ и...

More Articles Like This