ФИЛИПЧЕ СО ТРИКОВИ: Стоматолозите може да работат, но да не употребуваат алат

Поврзано

Мицкоски: За само шест месеци Заев ја задолжи државата за 420 милиони евра во обид за поткyп и кpиминал

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од Прилеп кажа дека граѓаните на 15 јули избираат помеѓу потрошени политичари и...

Фетаи и Бубевски позитивни на корона?

Новинарот Миленко Неделковски на својот Фејсбук профил откри детали за љубовниот живот на екс специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи....

Николоски до Заев: Дали твоето семејство се јавува како странски инвеститор во најмалку две европски држави?

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4 вечерва во Прилеп кажа...

Стоматолозите со кои поразговаравме велат дека добиле зелено светло за работа но во суштина со големи рестрикции кои не им дозволуваат да работат. Појаснуваат дека протоколот е прилично нејасен односно се бара да ги откажат сите третмани кои бараат вклучување на турбинот, што практично значи отклажување на сите пациенти кај кои се потребни интервеции со машините. Стоматолозите алармираат министерот и комората да ги олабават мерките и да им дадат јасни и недвосмислени насоки за да не се соочат со казни од инспекции.

Од Стоматолошката комора, не одговорија на нашето прашање околу протоколот. Инаку, Во протоколот, за кој имаше голем број реакции, се наведува дека сите стоматолошки услуги можаат да се извршуваат и дека нема забрани. Но, во истовреме се бара стоматолозите да ги одложат сите третмани кои што може да генерираат аеросоли што може да вклучуваат значителна употреба на високотуражни насадни инструменти – ултразвучни инструменти и хируршки насадни инструменти.

Стоматолози со кои контактиравме велат дека и во ситуација на чистење на кариес на пример, повторно е потребно да се вклучат машините и оти за нив протоколот наместо да ја олесни им ја отежува работтата. Некои од нив велат велат и дека се оставени сами на себе без доволно заштитна опрема.

Актуелно

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење . Анкетите по изборни единици...

Повеќе вести