ФИЛИПЧЕ: Шаторите се отстранети поради можност од оштетување

Поврзано

Тотален хaoc во новиот софтвер на ДИК- Преку 80.000 гласови се пoгpeшнo распоредени

Новиот софтвер на ДИК направил вистински хаос со резултатите од гласањето, па хаосот е толкав што преку 80.000 гласови...

ФОТО: Нерегуларностите од вчерашниот изборен ден почнаа да излегуваат на површина

Нерегуларностите од вчерашниот изборен ден почнаа да излегуваат на површина. Имено, советничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје Светлана...

ВМРО-ДПМНЕ победи во најголем број на општини, оптимисти сме за формирање на мнозинство

Народот се определи за промени и за тоа дека живееме во реалност која е тешка и мачна за граѓаните....
- Advertisement -

Министерот за здравство Венко Филипче денеска образложи дека во рамки на монтажната болница се отстранети само шаторите, поради ризик од оштетување.

– Демонтирани се шаторите од Армијата, тоа беше модел, капацитет, што најбрзо можевме да го имаме на располагање. За среќа во ниеден момент не ни требаше. Во меѓувреме со швајцарската донација се поставија бараките и тие се сега сосема доволен дополнителен капацитет што е планирано да го користиме и за друга намена кога нема да има пациенти. Се надевам дека никогаш нема да има пацинети од корона вирусот. Шаторите беа само изложени на време и ризик да бидат оштетени. Така што, тоа е причината зашто се демонтираат, истакна министерот за здравство.

Тој наведе дека сега со бараките се на располагање 12 соби со по шест кревети, односно 72 легла сите со соодветен приклучок за да може да бидат трансформирани во кревети за интензивна нега.

Latest News

Тотален хaoc во новиот софтвер на ДИК- Преку 80.000 гласови се пoгpeшнo распоредени

Новиот софтвер на ДИК направил вистински хаос со резултатите од гласањето, па хаосот е толкав што преку 80.000 гласови...

ФОТО: Нерегуларностите од вчерашниот изборен ден почнаа да излегуваат на површина

Нерегуларностите од вчерашниот изборен ден почнаа да излегуваат на површина. Имено, советничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје Светлана Колариќ на својот Фејсбук профил...

Нов Зеланд – прибежиште за богати во случај на aпoкaлипсa

Новозеландскиот град Квинстаун, кој честопати се споредуваше со Аспен во Колорадо, САД, поради популарноста кај скијачите, со години беше предмет на гласини дека странските...

ВМРО-ДПМНЕ победи во најголем број на општини, оптимисти сме за формирање на мнозинство

Народот се определи за промени и за тоа дека живееме во реалност која е тешка и мачна за граѓаните. Има еден непобитен факт, таа...

Два cлучaи на семејно нacилcтвo вчера во Tетовско

Двајца жители на Тетово на 32 и 68 годишна возраст се приведени во тетовската полиција во текот на вчерашнито ден поради пријави за нив...

More Articles Like This