Филипче: Ha кpajoт oд мeceцoв ce oчeкyвa пpиcтигнyвaњe нa 200.000 вakцини oд Кина

Поврзано

Јенс Шпан: Пaтyвaњaтa вo ЕУ ќe бидaт мoжни и бeз пoтвpдa зa вakцинaциja

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан смета дека летниот одмор во рамките на Европската унија ќе биде можен и...

Taжнa вecт: Пoчинa Кирил Псалтиров, дoajeн на мaкедонското глyмиштe

Денес на 08.05.2021 после долго и тешко боледување, во Скопје, почина Кирил Псалтиров доајен на македонското глумиште. Тој беше еден...

(Видео) „Oдимe нa EП“: Пoглeднeтe гo cпoтoт нa нaвивaчкaтa химнa нa нaшaтa фyдбaлcкa peпpeзeнтaциja

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) го објави официјалниот спот на навивачката химна „Одиме на Европско првенство!“  на нашата фудбалска...
- Advertisement -

Целокупната количина од 200.000 дози кинески вакцини се очекува да пристигнат во земјава кон крајот на овој месец, информираше на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче.

Како што кажа тој, веста е добиена од страна на кинеската амбасада во Македонија.

„Утрово од кинеската амбасада ни рекоа дека кинеските вакцини треба да ги очекуваме околу 28 април.

Целокупната количина од 200.000 вакцини“, рече Филипче.

Latest News

Јенс Шпан: Пaтyвaњaтa вo ЕУ ќe бидaт мoжни и бeз пoтвpдa зa вakцинaциja

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан смета дека летниот одмор во рамките на Европската унија ќе биде можен и...

More Articles Like This