February 28, 2021, 1:29 am

Филипчe потврди дека нema ycoгласена стpaтегија за лекapите како да постапувaaт во пoeдинчени Koвид случаи

Поврзано

Георгиевски: Бугарскиот пapлaмeнт дa дoнece дeклapација дека македонската нација и jaзик ce фopмиpaни пocлe 1944

Екс премиерот Љубчо Георгиевски, на Фејсбук гo коментараше актуелниот  македонско-бугарски спор. Неговото размислување кое наиде на бројни негативни коментари, ви...

Филипче aпeлиpa maтичнитe лeкapи дa ги пpиjaвyвaaт хpoничнo 6oлнитe зa вakциниpaњe

Министерот за здравство д-р Венко Филипче при денешната посета на гостиварската болница изјави дека преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ и преку...

(Видео) АА и А го “нokayтиpaa” Заев: “Ce ceќaвaтe кoгa виe фpлaвтe кaмeњa и пaлeвтe инcтитyции?”

Спречувањето на вчерашниот протест од страна на полицијата е противуставно, но и противзаконско, велат од коалицијата Алијанса за Албанците...
- Advertisement -

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција одговарајќи на новинарско прашање потврди дека Македонија нема усогласена стратегија за лекарите како да постапуваат во конкретен или поединечен случај на КОВИД-19.

Доктори во Македонија сугерираат дека можеби се води погрешна стратегија во лекувањето и тоа е причина за големата смртност. Микробиологот Пановски, смета дека големата смртност се должи на лекувањето во домашни услови кое почнува со огромни дози на антибиотици кои прават проблеми во општото здравје на пациентите кои набрзо завршуваат во болница, но според Филипче лекарите се координирани и постапуваат според клиничката слика.

– Во однос на препораки, конкретни за лекување во однос на користење на терапија имаме пристап да воопшто не се препорачуваат лековите кои што не се докажани дека помагаат за оваа болест. Дел од лековите за кои што се дискутира се практично лекови само за болничка употреба, а за Фавирапир има 30 студи кои се уште не се завршени. Во таа смисла матичните лекари постапуваат според клиничката слика и состојба. За оваа болест едноставно не постои алгоритам во светот кој што треба да се прати. Тоа ние го гледаме и кај пациентите во болнички устави и тие кај матичните лекари, рече Филипче.

Тој додава дека во болничките установи станува збор за една организирана и координирана работа за споделување на сите информации, но тоа што има пациенти кои што имаат широка лепеза, огромен број на манифестации на болеста во смисла на различна клиничка слика, сепак остава простор за пристап според клиничката слика односно манифестацијата, а таа зависи од секојдневните анализи кои се менуваат секој ден.

Latest News

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19: Италија ги зaocтpи мepкитe вo пeт oд двaeceт peгиoни

Италија ги заостри ограничувањата во пет од 20-те региони на земјата во обид да го спречи ширењето на новите...

More Articles Like This