December 4, 2020, 2:32 pm

Филипчe: Ќe ce мeнyвaaт зaкoни за да се спpoведат нoвите мepки

Поврзано

(Видео) ЕBH ја дoби нагpaдата „ЗЛАТЕН KPAДЕЦ“

Денес, пред зградата на ЕВН, здружението против поскапувањето на цената на струјата „Доста веќе“ ја додели наградата на ЕВН,...

Ковид центрите во Македонија под полна пареа – не стивнуваат хоспитализирањата

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 43 нови пациент поради компликации од корона вирусот....

Холанската амбасада ги демантира бугарските медиуми: Ветото е чисто бугарско

Холандската амбасада во Скопје вели дека се целосно неосновани и лажни вести известувањата во некои медиуми дека Холандија ѝ...
- Advertisement -

Нема потреба од нови рестрективни мерки, Комисијата за заразни болести минатата недела ги предложи, но ќе мора да почекаме за да се донесат измените во Законот за заштита на населението од заразни болести, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

-Забрана за групирање во домови на семејни прослави, слави и други собири во групи, семеен настан во едно живеалиште, стан или куќа да може да се примат најмногу четири луѓе; како и предлогот да се забрани групирање на повеќе од четири лица на јавен простор после 22:00 часот, односно да се забрани групирање по паркови, јавни површини или било каде на отворено, овие мерки ќе влијаат на овој бран со кој се соочувам, но мора да се смени Законот за да може да се спроведат и инстутциите да го котролираат. Најбрз начин за да се реагира е амандмански бидејќи законот е во собраниска процедура. Следните мерки кои би се спровеле би биле рестрикции во користање на јавниот превоз и скратено работно време на угостителските објекит, изјави Филипче.

Тој најави дека вакцината за Ковид-19 во земјава се очекува да пристигне кон крајот на годинава или во почетокот на следната.

Latest News

(Видео) ЕBH ја дoби нагpaдата „ЗЛАТЕН KPAДЕЦ“

Денес, пред зградата на ЕВН, здружението против поскапувањето на цената на струјата „Доста веќе“ ја додели наградата на ЕВН,...

Лепа Брена ја губи косата, фотографирана без перика

Kako што неодамна пишуваа медиумите во Србија, Лепа Брена полека останува без коса, па во последно време не ја симнува периката од глава, а...

Ковид центрите во Македонија под полна пареа – не стивнуваат хоспитализирањата

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 43 нови пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 443 лица сомнителни и...

Пола Европа размислува за воведување „Корона – Данок“, а Курц се двоуми

Во Австрија има се повеќе барања богатите да плаќаат таканаречен „данок на корона“, бидејќи државата се задолжува многу за да им помогне на компаниите. Долгот...

Холанската амбасада ги демантира бугарските медиуми: Ветото е чисто бугарско

Холандската амбасада во Скопје вели дека се целосно неосновани и лажни вести известувањата во некои медиуми дека Холандија ѝ дала поддршка на Бугарија во...

More Articles Like This