Финансиска помош за сите полнолетни граѓани на Србија, дополнителна помош за пензионерите

Поврзано

Силен зeмјотрес од 5.9 степени во Грција, почувствуван и во Мaкедонија

Повторно силен земјотрес во Грција. Истиот беше почувствуван и во Македонија. Деталите за земјотресот погледнете ги во продолжение: По...

Британски сој на kopонавирусот регистриран кај вториот македонски граѓанин вратен од Занзибар

Министерството за здравство ја информира јавноста дека според анализите што денеска ги направи МАНУ на брисот од другиот пациент...

Kpeaтивнo: Bo кoнтejнep co бaнaни пpoнajдeни 100 килoгpaми kokaин нa aтинcкoтo пpиcтaништe

На атинското пристаниште Пиреас, во внатрешноста на контејнер полн со банани биле откриени и запленети 100 килограми кокаин, распределен...
- Advertisement -

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека е донесена одлука сите возрасни граѓани на Србија да добијат по 30 евра во мај и по 30 евра во ноември.

На пензионерите ќе им бидат исплатени дополнителни 50 евра, прецизира Вучиќ.

Покрај тоа што ќе им помага на граѓаните, државата ќе обезбеди и помош за економијата.

„Вкупниот пакет мерки за граѓаните и економијата е 2,5 милијарди евра“, рече Вучиќ.
Првата мерка е директна поддршка на приватниот сектор од 1 март, што значи три пати 50 проценти од минималната плата, со исплата од 1 април, изјави Вучиќ за РТС.

Тој вели дека тоа би било за претприемачи, микро, мали и средни претпријатија.

Тоа е голема помош, бидејќи е една и пол минимум распределена за три месеци, за сите вработени, истакна Вучиќ

„Сè уште постои дилема дали да се стори тоа и со големи компании“, рече Вучиќ.
Патните превозници ќе добијат 600 евра по автобус во следните шест месеци, рече тој.

„Исто така, ќе обезбедиме дополнителни 500 милиони евра за гарантната шема за компаниите, но исто така ќе обезбедиме нова гарантна шема со уште 500 милиони каде ќе бидеме поблаги, што значи дека државата ќе преземе поголем ризик.

Latest News

Јакимовски: Бугарите ги даваат државјанствата на Македонци за да ги притиснат тие луѓе за да кажуваат дека се Бугари

Бугарите ги даваат државјанствата на Македонци за да ги притиснат тие луѓе за да кажуваат дека се Бугари, а...

More Articles Like This