ФИРМИТЕ НА КОЧО ГО ИСУШИЈА БУЏЕТОТ: ,,Брако“ добила четири тендери од 2 милиони и 380 илјади денари

Поврзано

(Фото) ИГОР ЏАМБАЗОВ ПОВТОРНО СЕ ЗАЉУБИ?: Еве со кого најпознатиот македонски шоумен го поминува времето во карантин

Изминатите денови најпознатиот македонски шоумен објави неколку фотографии на својот Инстаграм профил, на кои се гледа дека друштво во...

ДОБРИ ВЕСТИ ОД ВЕЛЕС: Денеска двајца оздравени од Ковид-19, четвртти ден нема новозаболени

Според податоците од ЈЗУ Центар за јавно здавје во Велес денеска има двајца оздравени од Ковид-19 кои биле на...

ХРВАТСКИТЕ МЕДИУМИ ЗА СКАНДАЛОТ СО ТОЗИЈА: Прашуваат дали неговите ставови се ставови и на македонската Влада?

И хрватскиот портал „Отворено“ објави за скандалозното однесување на директорот на Агенцијата за Филм на Македонија Горјан Тозија, кој...

Фирми на Вицепремиерот Кочо Анѓушев и покрај ветувањето дадено пред граѓаните дека неговите фирми нема да учествуваат на државни тендери, продолжуваат да испумпуваат пари од Буџетот преку неговите фирми. Имено документите до кои дојде редакцијата на Курир покажуваат дека Брако ДПТУ Велес, каде како сопственик се јавува Кочо Анѓушев добила тендери од 4 државни установи во висина од 2 милиони и 380 илјади денари.

– „Фероинвест“ и останатите компании нема да учествуваат на државни тендери, изјави Кочо Анѓушев во интервју за Топ Тема, во септември 2017 година, тој понатаму додаде, „секаде каде што ќе имам можност да влијаам на било каква постапка, таму моите компании нема да учествуваат не само по закон, по закон можат да учествуваат од морални причини нема да учествуваат“.

Фирмата на Анѓушев „Брако“ склучила договор за набавка со Универзитетската клиника за кардиологија во висина од 641.920 денари, на 11.01.2018 година, 4 месеци откако го даде ветување дека неговите фирми нема да учествуваат на државни тендери.

Вториот човек во владата не застанал тука, 11 дена подоцна, неговата фирма „Брако“ добива нова набавка, овој пат од ЈЗУ Психијатриска болница – Негорци, во вредност од 664.340 денари. Шемата не застанува тука, на 16.02.2018 година, тој добива тендер и од Основниот суд во Велес во висина од 82.600 денари.

На 16.02.2018 година Основен суд Велес склучува договор со ДПТУ Брако ДОО за набавка на гориво во вредност од 82.600 денари.

Судејќи по документите кои ги добивме на Анѓушев најмногу му тргнало со болниците, па во април месец 2018 година склучува договор за набавка на болнички наткасни во вредност од 988.642 денари со ЈЗУ Клиничка болница Тетово. Со што вкупната сума која „Брако“ ја добива од сите 4 јавни набавки надминува 2 милиони и 380 илјади денари.

Кочо Анѓушев наспроти тоа што го тврдеше пред граѓаните го цеди Буџетот. Неговите фирми за кои тврдеше дека нема да конкурираат на државни тендери без мака редат тендер по тендер, испумпувајќи милионски суми.

 

- Advertisement -

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...
- Advertisement -

Повеќе вести

- Advertisement -