ФИФА ЌЕ ЈА КАЗНУВА ГЕРМАНИЈА: Славење на гол на начин каков што не доликува нема да биде дозволено

  • June 25, 2018
  • Коментари

Светската фудбалска федерација (ФИФА) може да ја казни германската репрезентација поради начинот на прослава на победничкиот гол на дуелот со Шведска во саботата (2:1).

ФИФА отвори дисциплинска постапка против двајца членови на германската репрезентација, директорот на Сојузот Георг Бехлау и портпаролот на тимот Улрих Фојгт. Двајцата бурно ги искажаа своите емоции кога Тони Кроос го постигна победничкиот гол во дополнителното време.

Бахлау и Фојгт трчаа кон клупата на Швеѓаните, по што се судрија со член на противничкиот тим.

Претставниците на германската репрезентација, како и Германскиот сојуз, се извинија за малиот инцидент. (МИА)

Претходно «
Следно »