September 18, 2021, 8:30 am

ФИФА ce oглaси зa пpeкинaтиoт нaтпpeваp мeѓy Бразил и Аргентина

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) доцна синоќа со штуро соопштение се произнесе по повод прекинатиот натпревар од јужноамериканските квалификации за Мундијалот 2022 меѓу репрезентациите на Бразил и Аргентина.

– ФИФА може да потврди дека по одлуката на официјалните лица на натпреварот, дуелот од квалификациите за пласман на Светското првенство (СП) 2022 меѓу Бразил и Аргентина е прекинат. Повеќе детали ќе бидат соопштени дополнително, кратко објави Светската куќа на фудбалот.

Дербито на јужноамериканските квалификации за СП 2022 што требаше да се одигра во неделата вечер беше прекинато по само три минути игра на стадионот во Сао Паоло поради кршење на Ковид-19 протоколите за карантин.

Бразилски здравствени претставници влегоа на теренот и побараа од тројца аргентински репрезентативци, Кристијано Ромеро, Џовани Ло Селсо и голманот Емилијано Мартинез да го напуштат стадионот и државата поради кршење на правилата за задолжителен карантин.

Бразилската страна соопшти дека тројцата фудбалери, кои настапуваат за англиски прволигаши, дале лажни податоци при влез во земјата и оти мораат да го напуштат Бразил.

Во обид да биде спречено ширење на заразата со делта сојот на коронавирусот, кој широко е распространет во Велика Британија, во Бразил на сила е одредба за задолжителен двонеделен карантин за сите патници од оваа европска држава.

Поради забрана од своите екипи од Премиер лигата, деветмина бразилски репрезентативци не допатуваа во земјата за натпреварот против Аргентина.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Кој е најбезбедниот град во светот?

Копенхаген е најбезбедниот град во светот, според индексот објавен од Economist Intelligence Unit во Лондон, во кој се рангирани...

More Articles Like This