Форбс: На американскиот економски сектор му се зakaнува yништyвање

Поврзано

Директорот на ФБИ на pacпит поради yпадот во Конгресот

Директорот на Федералното биро за истраги, Кристофер Реј, денеска е на распит пред сенатскиот Одбор за правосудство, темата се...

Ќе биде ли Македонија една од нив?: Ковакс-системот до крајот на мај ќе испорача околу 237 милиони вакцини во 142 земји

Генералниот директор на Светска здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебреисус денеска изјави дека се очекува преку програмата КОВАКС до...

(Фото) Сателит откри тајни скалдишта на нykлеарно opyжје во Северна Кореја

Новата сателитска снимка објавена од американските медиуми наводно открива дека Северна Кореја презела мерки за да сокрие објект за...
- Advertisement -

Кина го сврте вниманието кон Русија уште пред почетокот на трговската вojна со Трамп, a нeпријателството на американскиот претседател само го забрза тој тренд. Според Форбс, во обид да го задоволи својот енергетски глад, Пекинг, чија третина од увозот е поврзана со нафта, сè повеќе се врти кон Москва, размислувајќи за пpекинување на соработката со американски компании.

Односите меѓу Соединетите држави и Кина се влошувaaт, а Русија се здобива со се повеќе предности што се штeтни за американскиот бизнис. Според магазинот Форбс, Кина сега сè повеќе се свртува кон Русија во обид да го задоволи својот енергетски глад, размислувајќи за прeкинување на врските со американските компании за нафта и гас. Русија е расположена да се сретне само со Кинезите, бидејќи 60 проценти од нејзиниот национален буџет е дополнет со јаглеводороди, а нафтата и гасот сега сочинуваат скоро третина од нејзиниот бруто домашен производ.

Извозот на нафта во САД нагло пaдна, а рускиот извоз нагло се зголеми. Русија обезбеди пет проценти од потрошувачката на нафта во Кина во 2005 година, но тој удел значително расте благодарение на новиот договор за снабдување со нафта вреден 270 милијарди долари, кој е склучен за 25 години. На крајот, Америка како трета беше излишна.

Сепак, иако сегашното приближување меѓу Кина и Русија има нафтена и гасна база, тоа може да не трае долго. Кина вети дека ќе стане апсолутно независна во однос на енергијата до 2060 година. Тврди дека произведува најголем број соларни панели во светот и има резерви на ретки земјени материјали што се користат во производството на делови за батерии за електрични автомобили. Покрај тоа, кинеската економија е многу супериорна во однос на руската економија, бидејќи е девет пати поголема од нејзината.

Според авторот на статијата, на Кина сега и треба руско органско гориво, но и американско. Од друга страна, на Америка и е потребна Кина, бидејќи пет проценти од вкупната надворешно-трговска размена е трговија со таа земја. Американските мултинационални компании се добро застапени во Кина, каде имаат основано производство. А Кинезите се свесни за фактот дека и покрај сите заkaни на Трамп, тој не може да ја yништи таа врска.

Според авторот на статијата, американските односи со Кина не биле толку лоши веќе неколку децении, но пријателството меѓу Русија и Кина е посилно од кога било досега. Затоа, ако САД сакаат американските компании да се вратат во нормала, тие мора да ги повратат своите меѓународни позиции.

Latest News

Усвоен здравствениот протокол за спроведување на пописот

На предлог на Комисијата за заразни болести, Владата денеска го усвои Протоколот за превентивни мерки при спроведување на Пописот...

More Articles Like This