(ФОТО+ВИДЕО)ЕЛЕНА ВЕЛЕВСКА СО ПАТРИОТСКА ПОРАКА ОД ТУРНЕЈАТА ВО САД: „Господе прости им, не знаат што прват“!

  • January 18, 2019
  • Коментари

Македонската фолк ѕвезда Елена Велевска е на голема американска турнеја низ САД, каде речиси еден месец настапува во многу градови низ „ветената земја“.

Пеејќи им на нашите иселеници, кои како што е познато ги има во голем број токму во прекуокеанските земји, пејачката не престана да се интересира и да ги следи настаните и во родната Mакедонија.

Така, Елена затечена од настаните во Македонското собрание и изгласувањето на таканаречениот „Преспански договор“ од страна на пратениците на владеачката партија и нивните коалициони приврзоци, како и одметнатите „опзозиционери“, не можеше а да не остане без свој коментар.

Погодена од „тажната сурова реалност“, Велевска како јавна личност почувствува потреба најпрвин кусо да го прокоментира „капитулантскиот чин“ со библиската порака на Исус, пред да го разапнат на светиот крст: „Господе прости им, не знаат што прават“ – постирајќи една од своите песни со стихови со патриотска содржина, насловена „Македонијо, мајко страдалнице“.

Претходно «
Следно »