(ФОТО+ВИДЕО) ДИСТРИБУТИВЕН ЦЕНТАР НА „АМАЗОН“ ИЗГOPЕ ДО ТЕМЕЛ: 40 работници биле eвaкуиpaни, за среќа немало жpтви

Поврзано

Трамп потврди дека САД извршиле кибep нaпaди врз Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за весникот Вашингтон пост потврди дека САД во 2018 година извршиле кибер напади...

Како пocлeдици од Koвид-19, во Бразил пoчинaa повеќе од 70.000 луѓе

Бројот на починати од последици од новиот коронавиус вчера ја надмина бројката од 70.000, а во изминатите 24 часа...

Коронавирусот го имало пред 7 години, но се држело во тајност?

Истрага открила дека коронавирусот постоел пред седум години, кога рудари кои работеле во рудник полн со лилјаци и стаорци...

Масовен пожар уништи еден центар за дистрибуција во Јужна Калифорнија, кој се користеше за испорака на продукти на клиенти од Амазон во петокот наутро.

Неверојатно е што нема повредени. 40 работници беа евакуирани додека магацинот се сруши во пожарот.

Околу десетина пожарникари не беа во можност да го запрат пламенот од уништување на распространетата структура во Редлендс, на околу 60 милји источно од Лос Анџелес.

Блискиот “Автопат 10” беше затворен во двата правци неколку часа додека пламенот се ширеше високо во воздухот.

Објектот управуван од глобалната компанија за логистика и снабдувачки услуги Kuehne & Nagel беше посветен на сервисирање на Amazon. Деловните и нарачките за клиенти ќе бидат исполнети од други страници, изјави портпаролот Доминик Наделхофер во е-пошта.

„Не сме свесни за повредени и разбираме дека сите беа безбедно евакуирани“, рече Наделхофер.

„Ние мобилизираме ресурси за поддршка на нашите вработени кои биле погодени. Според наше знаење, причината за пожарот сè уште не е позната.”

Еден вработен изјави за ЦБСЛА дека не видел прскалки или не слушнал никакви аларми за пожар.

„Не слушнав аларми за пожар, не видов распрскувачи на пожар, ништо“, рече вработениот Крис Смит.

Амазон соопшти дека објектот бил користен за испорака на големи производи и дека не очекува пожарот да влијае на испораките на клиентите.

„Среќни сме што сите се безбедни и благодарни за напорите на локалните пожарникари и на првите одговорни“, рече портпаролот на Амазон, Лиза Левандовски.

Менаџерот на градот Редленд, Чарлс М. Дуган rуниор за „Фокс 11“ изјави дека нема врска со демонстрациите околу смртта на Џорџ Флојд.

„Дефинитивно не е поврзано со протестите. Нешто се случи во внатрешноста на зградата што го запали пожарот “, рече тој.

Началникот на пожарот Џим Тополески за „Фокс 11“ изјави дека покрај утврдување на причината, истрагата ќе разгледа како се случил таков голем пожар во модерна зграда со најновите системи за противпожарна заштита.

„Нешто го собори системот за прскање веднаш да овозможи пожарот брзо да расте“, рече тој.

„Ова е загрижувачко, гледаме во модерна зграда со најновите достигнувања инсталирани во зградата во однос на системите за заштита од пожари“, рече Тополески. „Многу е загрижувачко, затоа носиме надворешни ресурси за да ни помогне да ја разгледаме причината и потеклото“.

Регионот има многу огромни магацини и дистрибутивни објекти за е-трговија.

Видеото може да го погледнете тука.

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Крива Паланка

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, вечерва оствари средба со жителите на Крива...

(Видео) И Ники пролупа, не е лесно кога треба да одговараш за велепpeдавство

Досега невидено издание во јавноста на министерот за надворешни работи Никола Димитров кој на вчерашниот предизборен митинг на СДСМ покажа многу емоции кои досега...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Кратово

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, и кандидат за премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, денес оствари средба со жителите на Кратово. Следете го во живо неговото...

(Видео) Избришана последната “бoмбa” со “кoмбинaциитe” на Заев за промена на името

Видео платформата Јутјуб од непознати причини го урнала профилот од кој беше објавена последната бомба за Зоран Заев во која тој зборува како се...

МИХАИЛОВ : Додека криминалот и поткупот со дрва влегува во финалната фаза, првиот шумски полицаец парадира на партиски средби!

Дали и во кое својство првиот човек на шумската полиција и тоа во работно време парадира покрај генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, а...

Повеќе вести