October 21, 2021, 12:08 pm

(Фото+Видео) Зeмjoтpecитe пpeдизвикaлe гoлeмa штeтa нa Kpит – ypнaтини пo yлицитe, цpквитe и згpaдите oштeтeни, луѓето ce вo пaникa..

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Неколку згради се оштетени во земјотресите што утрово го потресоа Крит. Првиот земјотрес, со јачина од 5,8 степени, бил регистриран во 9,17 часот по локално време, а потоа следувале два послаби земјотреси со јачина од 3,8 и 4,5 степени според Рихтеровата скала.

Земјотресите се случиле со разлика од околу десет минути, а според локалните медиуми, поголема материјална штета е предизвикана на зградите. Според првите информации, три лица биле заробени во разурнати куќи. Спасувачките тимови се обидуваат да повлечат две лица во Аркалаохори и едно лице во Пацидерос.

Според првите информации, некои згради и куќи се сериозно оштетени, а материјална штета е забележана и на црквите.

Објава може да погледнете ТУКА.

На социјалните мрежи кружат фотографии од Аркалохори, на кои се гледаат цигли и урнатини по улиците.

Луѓето во паника ги напуштиле своите домови и на многумина не им е дозволено да се вратат внатре.

Видео може да погледнете ТУКА.

Latest News

Hajнoви дeтaли зa coобраќајката на автопатот Скопје-Тетово: Жeнa нa 45 гoдини го зaгyби живoтoт, пo кpaтко вpeме им пoдлeгнaлa нa пoвpeдитe…

45-годишната Ф.Р. е жртвата од сообраќајната незгода што се случи на автопатот Скопје-Тетово каj Добарски надвозник. Патничката, како што информираат...

More Articles Like This