(Фото+Видео) НАЈМАЛКУ ОСУМ ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ КОЈ ГО ПОГОДИ ТУРЦИЈА: Потресот почувствуван во соседните земји

  • January 24, 2020
  • Коментари

 

Земјотрес од 6,8 степени во источна Турција однесе најмалку осум животи и предизвика и рушење неколку згради, соопштија властите. Епицентарот на земјотресот е во провинцијата Елазиг и се почувствува во Тел Авив, Израел.

 

 

Земјотресот се случи во близина на градот Сиврице, но беше почувствуван и во други соседни земји, вклучувајќи ги Сирија, ,Грузија , Либан и Ерменија. Неговата длабочина беше измерена на 10 километри од страна на EMSC, неговата јачина предизвика паника кај населението.

 

 

Претходно «
Следно »