August 13, 2020, 4:42 am

(Фото+Видео) Новиот концепт на Форд – електричниот Мустанг Мах-Е 1400

Поврзано

Ауди S3 Sporback и S3 Sedan, новата генерација на елеганција и брзина

Пред 20 години, Ауди го отвори пазарот за спортски премиум компактни модели со првиот S3 модел. Денес брендот ја претстави...

Новата Трофео колекција на Масерати

Масерати напиша ново поглавје во својата книга со проширување на нивната Трофео колекција. Масерати ги претстави новите верзии од веќе...

(Видео)Како да проверите дали е вратена километражата на автомобилот

Општо познато е дека има начин да се врати километражата на возилата, но има и паметни луѓе кои знаат...
- Advertisement -

Максимум од 1400 електрични коњски сили… Мисијата е успешна.

Форд го претстави новиот концепт Мустанг Мах-Е, потполно електрична асфалтна ракета која докажува колку сила може да се извади без една капка бензин.

Со 1400 коњски сили кој ги црпи од дури 7 електрични мотори, овој концепт е спремен за тркачките патеки.Развиен во соработка со РТР тјунерската компанија, концептот го користи телото од новиот Мустанг Мах-Е ГТ и комбинацијата од електричните мотори и шасијата нуди неверојатни преформанси .

,,Сега е совршено време да се искористи електричната технологија ,да се учи и да се усовршува во нашите возила” Изјави Рон Хејзер, главниот инжењер на оваа програма на Форд.

Форд Мустанг Мах-Е 1400 ќе биде тест возило за нови материјали во автомобилската индустрија,како хаубата која е развиена со нови органски композитни влакна, полесна алтернатива на јаглеродните влакна од кои е составено остаткокот од возилото.

Новиот концепт ќе дебитира на НАСКАР трките. Форд веќе има вложено околу 11.5 милијарди американски долари во електрични возила ширум светот. Првото електрично возило на Форд што ќе излезе по Американските улици ќе биде токму Мах-Е, кој се очекува да излезе на пазарот на крајот на 2020 година.

Тука можете да видите како познатиот рели возач Кен Блок е воодушевен од електричниот Мустанг.

Latest News

Џафери до Пендаровски: Мандат не се дава со најави преку медиумите, мандат се дава со мнозинство во Собранието

Oткако претседателот на државата, Стево Пендаровски, најави дека утре ќе му го додели мандатот за составување на нова Влада...

Освен премиерската функција, Ахмети ги бара ресорите за внатрешни работи и финансии, УЈП и НБРМ

Покрај барањето Насер Зибери да биде премиер во првата од четирите години од мандатот на идната влада, Али Ахмети од Зоран Заев бара и...

Рekeт ја затвори Еуростандард банка?

Ова е двојна игра од страна на Народна банка на Македонија“. Ова за Фактор првично го изјави бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на Еуростандард банка, за...

Одредена цената на руската вaкцина, се очекува и поевтинување со зголемување на побарувачката

Цената на руската вакцина пpoтив кopонавирус за меѓународниот пазар првично ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави претседателот на Управниот одбор на...

Над 800 лица починaлe откако пиеле средства за чистење како лeк за кopонавирус

Поради дeзинформации поврзани со новиот koронавирус во светот починaa најмалку 800 луѓе, се наведува во студијата објавена во Американското списание за тропска медицина и...

More Articles Like This