December 4, 2020, 2:24 am

(Фото+Видео) Опел ја претстави новата генерација на моделот Мока

Поврзано

(Видео) Маск пpими нaгpaдa вo Берлин: Bели дeкa нacкopo пoвeќeтo aвтoмoбили ќe вoзaт aвтoнoмнo

Американскиот претприемач Илон Маск во Берлин изјави дека верува дека за десет години повеќето автомобили ќе возат независно. „Ќе станува...

Maybach S-Class:Максимум во секој аспект

Кога се зборува за Mercedes-Maybach S-Class тогаш тоа се прави со посебен респект. Англиските мајстори за луксузни лимузини се...

Toyota Yaris GR: Јапонска џебна ракета

Во време кога повеќето производители или ги укинуваат или ги електрифицираат лутите верзии на своите модели, во Toyota се...
- Advertisement -

Опел Мока достигна скоро еден милион единици за седум години производство, а сега добива ново и исклучително издание.

Втората генерација е тука и изгледа одлично. Mokka е исто така првиот модел со новиот преден крај на Opel наречен Opel Visor. Истегнувајќи го целиот преден дел на возилото под хаубата, Opel Visor е модул кој хоризонтално ги оформува функциите како што се LED светла помеѓу кои гордо се истакнуваат легендарните Opel Lightning.

Opel конечно го има оригиналниот модел, а новата платформа CMP што ја споделува со убавиците на PSA, Citroen C3 Aircross и Peugeot 2008 ќе му донесат конкурентност. . Конечно, тежината се намали за 120 кг.Опел вели дека помалите димензии не значат мал простор и го поддржуваат ова тврдење со податоци за капацитетот од 350 литри.

Во обид да биде пријатен за око, Опел оди чекор подалеку и го спушта дво-тонското тело од покривот до хаубата. Исто така, постојат и привлечни LED светилки и големи рамки. Новиот потпис е и внатре, каде што дигитализацијата го освои најголемиот дел од кабината.

Опсегот на моторите сè уште не е познат, но не треба да изненадува ако се појават француски верзии. Истото важи и за електричната верзија со електричен мотор од 136 КС и батерија од 50 kWh.

Цената сè уште не е позната, а првите копии треба да се очекуваат на почетокот на следната година.

Latest News

Снoyден пoкaжа лавовcко cpце со пopaката до Tpaмп: Помилyвaj го Acaнж нe мeнe, спacи го нeгoвиoт живoт

Поранешниот американски разузнавач покажа какво лавовско срце има впрочем тој со последниот свој Твитер статус во кој испрати порака...

Словенија започнува масовно тeстирање со aнтигeни тестови за да се идeнтификуваат асимптоматските случаи

Владата на Словенија нарачала 1,5 милиони брзи антигени тестови за коронавирус, кои треба да започнат да се користат оваа година, рече министерот за здравство...

Андоновска: Власта печали на маката на граѓаните и тестовите ги наплаќаат по огромни цени, термин и резултати се чекаат со денови

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” гостуваше членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и стоматолог др. Марија Андоновска, која зборуваше за...

Вечерва снег и магла на Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено со умерен интензитет, по наместа влажни коловози. Врнежи од слаб снег се бележат на Попова Шапка, но во...

Гpчки вecник откpивa: Бyгapcки авиoни ќе го чувaaт мaкeдонcкото нeбo

Грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека Македонија и Бугарија преговараат за вклучување и на источниот сосед во чувањето на македонското небо како дел од напорите...

More Articles Like This