(Фото+Видео) Семејната фирма на Цветанка Иванова иcпyмпaлa еден милон евра од општина Струмица преку тeндepи

Поврзано

Жителите се гнeвни на оваа нeчecнa влacт

Кандидатот за пратеник во изборната единица 2 на ВМРО-ДПМНЕ, Дарко Костовски заедно со носителот на листа во изборната единица...

Македонија ќе се иcпрaви и гордо ќе чекори напред, Радишани е за Обнова на Македонија

Го посетив населеното место Радишани, како и црквата “Св. Наум Охридски” каде што успеав да се сретнам со неколку...

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се...

СДСМ го користи буџетот на општина Струмица за раздавање тендери на луѓе блиски до Заев, обвини на денешната прес-конференција членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Орце Ѓеорѓиевски.

Во продолжение ви ја пренесуваме интегрално целата прес-конференција на Ѓеорѓиевски:

Зоран Заев и неговите наследници градоначалници на Струмица само на семејната фирма на Цветанка Иванова, ДИКОР ЦД ДООЕЛ, дале над 1 милион евра односно преку 70 – тина тендери од буџетот на општина Струмица.

Бидејќи бев вчера прозван од градоначалникот на Струмица, ова што денес ќе го приложам пред медиумите се документите извадени од страницата на Бирото за јавни набавки од кои што јасно се гледа дека фирмата ДИКОР ЦД ДООЕЛ, која што е сопственост на синот на Цветанка Иванова, а претходно на нејзиниот сопруг, од општина Струмица, во период од 2009-та година до денес испумпала над 1 милион евра.

Синот на Иванова, Зоран Иванов, кој е сопственик на ДИКОР ЦД ДООЕЛ, е исто така косопственик на Омни градба, заедно со Трајче Заев.

Додека другите бизнисмени од Струмица, како што кажуваше Заев во снимката од „Едно евро за Вицето, едно за црквата“ плаќале по едно евро од квадрат кај Вице рекет, некој се богателе од буџетот кој што го полни и го полнеле струмичани, години наназад.

Додека обичните фирми требало да платат рекет за да добијат било каква работа, државна или општинска, бизнис партнерите на Заеви нижеле милиони преку јавни набавки, и од обични административци, соработниците на Заев Заев станале милионери со доделување набавки без тендери на нивните семејни фирми.

Времето во кое СДСМ го користеше буџетот за полнење на сметките на фирмите на луѓето бизнис партнери на Заеви наскоро завршува.

Одговорност ќе има за сите, кои злоупотребиле функција и се богателе на сметка на нашиот и намачен македонски народ.

Доаѓа време за одговорност.

СДСМ изминатиов период покажа дека можат единствено повеќе криминал, можат повеќе корупција и може повеќе порази за нашиот народ и нашата земја. Да ставиме сите заедно крај на оав виткање на кичмата. Време е Македонија да се исправи! Следува обновата на Република Македонија!

Актуелно

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Повеќе вести