November 27, 2021, 10:13 am

(Фото+Видео) Aмepикaнcкaтa мopнapицa дeтoниpaшe 6oм6a вo oкeaн – ekcплoзиjaтa пpeдизвикaлa зeмjoтpec

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Експлозија која ја предизвика американската морнарица била толку силна што предизвикала земјотрес.

Американската морнарица објави снимка која го покажува моментот во кој бомбата од 18.143 килограми била активирана во близина на брегот на Флорида.

Експлозијата била извршена под вода во рамки на тестирањето на можностите во воени услови, а брод на американската морнарица се наоѓал во близина на местото на експлозијата.

Намерата била да се покаже колку се бродовите издржливи кога ќе се соочат со вакви ситуации.

Експлозијата била толку силна што предизвикала земјотрес со јачина од 3,9 по Рихтер на околу 160 километри од местото на експлозијата.

Latest News

Загриженост во Европа – колку сегашните вакцини се моќни против „Омикрон“?

Здравствената служба на ЕУ смета дека новата варијанта на ковид која се појави во Јужна Африка може да се...

More Articles Like This