October 23, 2021, 8:15 am

(Фото+Видео) Heвepojaтна глетка: Бразил побеле, минусни температури и врнежи од снег

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Студен бран донесе снежни врнежи во јужниот дел на Бразил, каде снег на улиците ретко се гледа.

Во најмалку 43 градови е забележан снег или леден дожд. На снимките објавени на социјалните мрежи се гледа како Бразилците праваш Снешко на плоштад и си играат со топки снег.

Во Сао Жоаким дрвата се прекриени со мразулци, а во поголем број градови температурите се под нулата. На некои места измерени се и -20 степени.

Снегот многу ретко се појавува во Бразил дури и во зимскиот период.

Последната забележана поголема појава на снег во Бразил е во 1957 година кога во државата Санта Катарина висината на снежната покривка била 1,3 метри.

https://twitter.com/freddie1999/status/1420835801852743684?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1420835801852743684%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fkurir.mk%2Fsvet%2Fvesti-svet%2Ffoto-video-brazil-pobele-zitelite-se-raduvaat-na-snegot-registrirani-minusni-temperaturi%2F

Latest News

(Видео) 23 Oктoмвpи – Дeн нa македонската peвoлyциoнepнa бopбa

На 23 октомври во 1893 година во Солун била основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО), со цел за извојување...

More Articles Like This