(Фото)КАРПОШ ЌЕ ДОБИЕ ЦРКВА: Интензиво се гради црквата „Христос Спасителот“ во општина Карпош!

Поврзано

Без вода неколку скопски улици

Без вода денеска ќе останат дел од корисниците од втора зона (околу 50 куќи) на улица „Христо Татарчев“ поради...

Дождот во Чаир ги поплави улиците, граѓаните извадија трски за pиболов

Силен ветер и дожд вчера попладне ја зафати територијата на Скопје, при што настанаа и проблеми на одредени делови...

Советничката група во Град Скопје на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесе пријава до антикорупциска против Шилегов

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесе пријава до Државната комисија за спречување на корупција за спорните одлуки на...

Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, денеска беше во обиколка на градежните работи поврзани со изградбата на црквата „Христос Спасителот”, која се наоѓа во населбата Карпош 4.

Како што нагласи првиот човек на Општината, црквата интензивно продолжува да се гради после година и половина од поставувањето на камен-темелникот.

-Единствена причина за застојот на изградбата на верскиот храм е спорот кој постоеше помеѓу Македонската православна црква и Јавното претпријатие за управување со спортски објекти. По правосилната пресуда со која МПЦ го доби на владение ова земјиште, изградбата на храмот продолжи. Ктитор на изградбата на црквата е семејството Антиќ, дециден беше Јакимовски.

Општинскиот татко, Стевчо Јакимовски, напомена дека и тој лично заедно со неговото семејство ќе донираат финансиски средства за изградба на верскиот објект, и ги повика сите добронамерни граѓани да учествуваат со сопствени придонеси, за побрзо да се изгради храмот.

– По завршувањето на локалните избори, исто така и локалната самоуправа ќе донира финансиски средства. Овој објект граѓаните на Карпош 3 и Карпош 4 го чекаа со децинии, и убеден сум дека наскоро верниците ќе можат секојдневно да ја посетуваат новоизградената црква, каде што ќе ги чествуваат верските празници, потенцираше Јакимовски.

Првиот човек на Општината, Стевчо Јакимовски, најави изградба на верски храмови во населбата Влае пред „Порта Влае” и во населбата Козле кај споменикот на Кузман Јосифовки – Питу.

Актуелно

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Повеќе вести