December 9, 2021, 11:41 am

(ФОТО)ПАДНА ПРВИОТ СНЕГ ВО МАКЕДОНИЈА: Во Скопје снег на Водно и Шар Планина

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во Македонија времето денеска ќе биде облачно и студено, со повремени врнежи од дожд, кои наместа ќе бидат пообилни со над 20 л/м2, претежно во западните и во северните делови. На планините над 1.500 метри надморска височина ќе има и врнежи од снег. Ќе дува умерен, повремено засилен северозападен ветер кој на моменти ќе дува си брзина до 70 км/ч.

Утринската температура ќе се движи од шест до 15, а дневната температура од осум до 16 Целзиусови степени.

Во наредните денови на планините над 1.500 метри надморска височина ќе има и врнежи од снег. Ќе дува умерен повремено засилен северозападен ветер (на моменти до 70 км/ч), кој ќе предизвика значително и нагло опаѓање на температурата на воздухот за околу 13 степени. Од недела следува период на стабилно и суво време со постепен пораст на дневната температура.

Инаку утрово снег има на планините Водно, Шарпланина и Скопска Црна Гора.

  

Latest News

Роамингот низ ЕУ заминува во историјата

Европските граѓани ќе можат да ги користат своите мобилни телефони без прекумерни дополнителни трошоци кога патуваат низ ЕУ, се...

More Articles Like This