August 15, 2020, 7:01 pm

ФОТО: Баба на 126 години, ГО ПОБЕДИ КОРОНАВИРУСОТ

Поврзано

САД бapaат тpaнcпapeнтнa иcтpaгa за eксплoзиjaтa во Беjpyт

САД денеска повикаа на транспарентна истрага за експлозијата во Бејрут, каде треба да пристигнат припадници на ФБИ за да...

Кoрoнaвиpyc во пcихиjaтpиcкaтa бoлницa во Демир Хисар, пoчинa пaциeнткa, 12 се зaрaзeни

Корона вирусот влезе во Психијатриската болница во Демир Хисар каде се заболени 12 пациенти, а една штитеничка почина како...

Kpитичнo во Индиja – Bо eдeн дeн peгиcтpиpaни peкоpдни 65 илjaди нoвoинфициpaни со Koвид-19

Индиското Министерство за здравство во саботата информираше дека најмалку 65.002 лица биле позитивно тестирани за Ковид-19 во текот на...
- Advertisement -

Жена со над сто години со 13 деца и околу 400 внуци во југоисточната провинција Кахраманмараш во Турција, стана најстарата личност на светот што го победи КОВИД-19.

Според податоците во нејзиниот пасош, жената е 126 години, а нејзиното име е Еше Гебелек, која нема појма за нејзината вистинска возраст. Добрата вест е дека таа била излечена од коронавирус по двонеделен болнички третман.

„Тие се грижеа за мене, добро ме третираа“, рече Гебелек, заблагодарувајќи се на лекарите и медицинските сестри во болницата.


Хамдулах Гелебек, најмалиот на Баба Еше, рече дека органската храна е тајната на неговата мајка за долг живот.

„Таа ги виде децата на нејзините внуци. Таа и официјално има 83 внуци. Меѓутоа, ако ги броите нивните деца, бројот би бил околу 400 “.“

„Таа помина една недела во одделот за интензивна нега и уште една недела во болничка соба. Откако ја напушти болницата, ја чувавме изолирана уште две недели. Сега таа е добра “, рече Мејрем Гелебек, една од невестите на Еше Гебелек.

„Благодарение на млекото, јогуртот и сирењето што ги јаде цел живот, нема други здравствени проблеми“, додаде таа.

Пред Еше Гебелек, 113-годишна жена во северо-источна провинција на Шпанија беше најстарата личност што го победи вирусот, според официјалните бројки.

Latest News

Ресенскиот гpaдoнaчaлник Гошаревски oткpивa зoштo го викaат дoктop Живaгo

Ресенскиот градоначалник Живко Гошаревски, помеѓу своите сограѓани е познат како доктор Живаго, лик од истоимениот роман на рускиот писател...

Државата оди на pacпpoдaжбa, Заев ги нyди kлyчнитe државни институции на ДУИ caмo за да ја зaдpжи влacтa

Иако ја демантираа веста дека се уште не е договорен принципот на ротација на премиери, кој по инсистирање на ДУИ би требало да инкорпорира...

Се огласи братот на Али Аxмeти: Ги повикa партиските лидери да се стремат кон Албанија

Ооо Албанци, соберете се денеска за единство, бидејќи само неразделни можете да напредувате. Знаење и слобода се стекнуваат само кога постои љубов, инаку тие...

Македонија ќе има покриеност со 5Г мрежа уште следната година

Агенцијата за електронски комуникации спроведе јавна расправа за воведување на 5Г технологија во Македонија. Двата постоечки оператори поради кризата, се за одложување на постапката...

(Фото) Вacилиj за пpв пaт во мajчинa пpeгpaткa – Емилија Јованоска срeќнa со бeбeтo ја нaпyшти бoлницaтa и си зaминa за Прилеп

За него се молеше цела држава, а желбите на мајката да ги победи проблемите и да биде добро, се исполнија. Ништо не е поголемо...

More Articles Like This