ФОТО: Баба на 126 години, ГО ПОБЕДИ КОРОНАВИРУСОТ

Поврзано

КАКО ДЕЛ ОД ПРОЦЕСОТ НА ЗAКРEПНУВAЊE: Во Шпанија пaциeнтитe со Koвид-19 ги носат на плажа

Пациенти кои се заразени со новиот коронавирус во Шпанија се носат покрај море на плажите во Барселона како дел...

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Повеќе од 70 отсто зaрaзeни не го пренесувале кoрoнaвиpycот, тој се ширел на собири во зaтвоpeн простор

Група на епидемиолози од Хонгконг спровеле ново истражување кое покажало дека само 20 отсто од тестираните случаи се одговорни...

(ФОТО+ВИДЕО) ДИСТРИБУТИВЕН ЦЕНТАР НА „АМАЗОН“ ИЗГOPЕ ДО ТЕМЕЛ: 40 работници биле eвaкуиpaни, за среќа немало жpтви

Масовен пожар уништи еден центар за дистрибуција во Јужна Калифорнија, кој се користеше за испорака на продукти на клиенти...

Жена со над сто години со 13 деца и околу 400 внуци во југоисточната провинција Кахраманмараш во Турција, стана најстарата личност на светот што го победи КОВИД-19.

Според податоците во нејзиниот пасош, жената е 126 години, а нејзиното име е Еше Гебелек, која нема појма за нејзината вистинска возраст. Добрата вест е дека таа била излечена од коронавирус по двонеделен болнички третман.

„Тие се грижеа за мене, добро ме третираа“, рече Гебелек, заблагодарувајќи се на лекарите и медицинските сестри во болницата.


Хамдулах Гелебек, најмалиот на Баба Еше, рече дека органската храна е тајната на неговата мајка за долг живот.

„Таа ги виде децата на нејзините внуци. Таа и официјално има 83 внуци. Меѓутоа, ако ги броите нивните деца, бројот би бил околу 400 “.“

„Таа помина една недела во одделот за интензивна нега и уште една недела во болничка соба. Откако ја напушти болницата, ја чувавме изолирана уште две недели. Сега таа е добра “, рече Мејрем Гелебек, една од невестите на Еше Гебелек.

„Благодарение на млекото, јогуртот и сирењето што ги јаде цел живот, нема други здравствени проблеми“, додаде таа.

Пред Еше Гебелек, 113-годишна жена во северо-источна провинција на Шпанија беше најстарата личност што го победи вирусот, според официјалните бројки.

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести