October 21, 2021, 1:01 pm

(Фото) Богдановиќ ги затрупа центарци: Вечерва тензично во Капиштец била повикана и полиција

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во скопската населба Капиштец, улицата „Козара“, се градат уште неколку згради при чија изградба почитуваат никакви норми и стандарди. Градежната локација не е соодветно одбележа, нема ознака со инвеститор, ниту пак е поставена заштитна ограда. Граѓаните немаат каде да паркираат, бидејќи улицата е блокирана со градежна механизација. Градежните работници, работат до доцна навечер со што го прекршуваат јавниот ред и мир и ги вознемируваат локалните жители со вревата и бучавата на градежните машини. Покрај тоа, при работата била срушена бандера, како и дел од паркинг, а биле оштетени и неколку возила. Дополнителен проблем е прашината која ја дишат граѓаните.

Граѓаните, во знак на протест, денес со автомобили ја блокираа механизацијата на градежната фирма. Набргу потоа пристигна и полиција, а се појавија и инвеститорите.

Граѓаните не сакаа да зборуваат пред камера, но за Инфомакс изјавија дека побарале помош од општина Центар и од Министерство за транспорт и врски, но не добиле повратна реакција.

„Ние се јавувавме во Општина Центар, кај инспектори, не мрдаат со прст. За што е општината за да служи на граѓаните, или само на нив им кога им е од интерес да се гласа за избори“, реагира револтиран граѓанин.

На истата улица се градат уште четири други згради, поради што, како што изјавуваат граѓаните, невозможно е да се живее од вревата и бучавата.

Ваквото градење е секојдневие во град Скопје. На секој чекор никнуваат згради, во градот владее урбанистички хаос. Скопје се претвора во бетонска џунга, на сметка, за жал, на големи зелени површини.

Latest News

(Фото) За мoдepнo Скопје: Со 250 нoви eкo aвтoбycи дo пoдoбap гpaдcки пpeвoз, пopaчa Арcoвскa

Во 30 минутното возење низ Скопје можевме да приметиме дека непријатно е возењето посебно кога станува збор за дупките...

More Articles Like This