September 30, 2020, 7:44 pm

(Фото) БPУKA ЖИВА: Министерството за култура и официјално ќе финансира проект наречен „Илирида“

Поврзано

СДСМ не успеа да обезбеди мнозинство за да го изгласа предлогот за пет потпретседатели во Собранието

Дафина Стојаноска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 зборуваше за денешната собраниска расправа да...

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ избра нов Генерален секретар на партијата

Денеска при заседавањето на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ по предлог на претседателот Христијан Мицкоски беше изгласан Ѓорѓија Сајкоски за...

Арнаудов: Државата моментално од страна на власта е пoниженa на секој можен начин

Ламбе Арнаудов од ВМРО-ДПМНЕ вечерва гостуваше во емисијата „Што не е јасно“ каде што посочи дека власта единствено што...
- Advertisement -

Годишниот конкурс на Министерството за култура годинава повторно предизвикува скандали во јавноста поради нивниот избор за финансирање на проекти од национален интерес во културата за 2020 година.

Меѓу проектите финансиски поддржани со годинашниот конкурс на министерството за култура се наоѓа и организација по име “Илирида”.

Министерството за Култура финансиски го поддржала ансамблот за народни песни и игри “Илирида” и тоа со два проекти.

Едниот проект е во чест на јубилејот 5 години од основањето на Илирида а вториот е за детски фолклорен фестивал.

Според Министерството за култура сите пристигнати пријави внимателно беа разгледувани од стручните комисии, составени од реномирани професионалци од соодветните дејности, кои при селекцијата на пријавите особено внимавале да овозможат правична, квалитетна и соодветна распределба на буџетските средства.

Претседатели на комисиите кои ги разгледувале пристигнатите пријави по одделни дејности се: за литература и издавачка дејност – Бертон Сулејмани; за драмска дејност – Ирена Стеријовска; за фолклор и сценско-уметничка дејност – Арлинда Калиси; за музичка и музичко-сценска дејност – Јане Бакевски; за визуелни уметности, архитектура и дизајн – Трајче Блажевски; за интердисциплинарни проекти – Артан Исмајли; за меѓународна дејност – Џемил Бектович; за заштита на недвижното културно наследство и заштита на аудиовизуелни добра – Миле Велчовски; за музејска дејност – Фаница Велјановска; за библиотечна дејност – Авзи Мустафа.

За проектите на Илирида не е јасно дали одлучуваа комисијата за фолклор и сценско-уметничка дејност која ја води Арлинда Калиси или за музичка и музичко-сценска дејност која ја води Јане Бакевски.

Илирида е илегална воена организација која се бори за обединување на сите територии на Балканот каде што живеат Албанци и се наоѓа на црната листа на САД која третира терористички и организации опасни за стабилноста на Балканот.

Инаку од резултатите интересно е дека Министерството за култура ќе му додели и 90 илјади денари на Нано ружин кој е поранешен амбасадор на Македонија во НАТО за организирање на настанот „Современа иконографија“.

Сите резултати детално можете да ги погледнете ТУКА.

Latest News

Мицкоски упати честитки до новоизбраниот генерален секретар на партијата

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ го изгласа Ѓорѓија Сајкоски за нов генерален секретар на партијата. Ѓорѓија Сајкоски е роден во Кичево...

Жена пронашла 500 000 евра во стан што сакала да го продаде

На дното од визбата на една зграда во седмиот арондисман во Париз во стар куфер се криело вистинско богатство – повеќе од 500.000 евра,...

СДСМ не успеа да обезбеди мнозинство за да го изгласа предлогот за пет потпретседатели во Собранието

Дафина Стојаноска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 зборуваше за денешната собраниска расправа да Собранието има 5 потпретседатели и...

(Фото) Протecт во знак на одбележување на годишнината од пpoпаднатиот рeферендум

Вечерва во Градскиот парк во Скопје се одржа мирен пpотест во знак на одбележување на две годишнината од пpопаднатиот референдум на кој под прашањето...

Албанија го одложи стартот на училишната година за ноември

Албанија го одложи почетокот на учебната година. Земјата го одложи стартот на училишната година за ноември. Оваа одлука е донесена откако бројот на зapазени од...

More Articles Like This