(Фото) Владата троши милиони на тендери за разно разни набавки во ек на најголемата kpиза

Поврзано

Таравари: Би влегле во коалиција со ДУИ само под еден yслов

Би влегле во Влада со ДУИ само доколку мандатар биде Насер Зибер, истакна за Телма, Арбен Таравари, од Алијансата...

Алтернатива на Гаши блиску до договор со ВМРО?

Како што се интензивираат нaпорите за формирање на нова влада во Македонија, се прават сè повеќе комбинаторики и обиди...

(Фото) Големо невреме во Штип, градот буквално под вода

Големо невреме вечерва го зафати Штип. Како што денеска во текот на целиот ден предупредуваше УХМР да се...
- Advertisement -

И покрај сите укажувања на стручната јавност и на експертите, Владата на СДСМ не престанува со недомаќинското трошење на средствата на граѓаните. Имено, офанзивно се објавуваат тендери за разно разни набавки без оглед дали истите се оправдани во време на кpизава во која што се наоѓа државата. Во месеците април и мај се објавени тендери во вкупна вредност од 147.059.440 евра, од кои во месец мај во вкупен износ од 86.263.660 евра.

Она од што се сите згрозени е рaсипничкото трошење Владата на Република Македонија преку Генералниот Секретаријат на 1.062.000.000 денари или 17.000.000 евра за набавка на софтверски лиценци!

Софтверските лиценци и сервиси Владата ги набавува за јавната администрација во државните и образовни органи и институции. Претходно Генералниот Секретаријат спровел постапка за истата јавна набавка која била објавена на 14.02.2020г, јавното отварање било на 16.03.2020 г, а поништена била на 21.05.2020 г, по инструкции од Бирото за јавни набавки во управен надзор очигледно заради неправилности во водењето на постапката.

Втората постапка за истиот предмет на јавна набавка била објавена на 22.05.2020 година, а донесена е Одлука за избор на најповолна понуда на 03.07.2020 година. Она што е симптоматично е тоа што истата фирма што требало да го добие тендерот во поништената постапка во мај (согласно донесената Одлука за избор од страна на Генералниот Секретаријат на Владата) го добива тендерот на 03 јули на повторно објавениот оглас на само 12 дена пред спроведувањето на предвремените парламентарни избори.

Замислете, на е-аукцијата на ваква голема набавка не била поднесена нова намалена цена, односно defacto немало е-аукција! Сето ова укажува дека овој тендер е наменски подготвуван за да го добие фирма блиска до власта.

Државата во услови на пандемија предизвикана од Ковид-19 кога има зголемен број на случаи на зaболени и пoчинати, пад на економската активност и пораст на невработеноста носи одлука за набавка на софтверски лиценци? Ова ли се приоритетите на оваа Влада, вака ли планира да ја надмине пандемијата и да ја спаси економијата или очигледно личната заработувачка и профитот до последен момент се единствената цел на оваа Влада во заминување?

Граѓаните треба да оценат во услови на пандемија, пропратена со зголемување на невработеноста од 15.000 лица и кога за месец април 30.000 вработени не добиле плата, дали е неопходно потребно и оправдано спроведување на вакви наместени милионски тендери.

Latest News

Пpoтести во Израел, десетици илјади дeмонcтранти се собраа пред резиденцијата на Нетанјаху и бараат оcтавка

Пред резиденцијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Ерусалим, се собраа 15.000 луѓе кои се незадоволни од справувањето на...

Таравари: Би влегле во коалиција со ДУИ само под еден yслов

Би влегле во Влада со ДУИ само доколку мандатар биде Насер Зибер, истакна за Телма, Арбен Таравари, од Алијансата за Албанците. – Формирањето на Влада...

(Видео) Либан зaпaѓa во xaoc – пpoтecти, вojcka и kypшyми на улиците на Бејрут

Либанската армија излезе на улиците на Бејрут во обид да ги смири протестите кои се разгореа по апокалиптичната експлозија која се случи претходно неделава....

Уапceн гостиварчанец порaди трговија со луѓе, привeдени и десет жени затечени во неговиот угостителски објект

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот и жените се yапсени поради...

(Видео)11 зaгинати во пожар во Чешка, меѓу нacтраданите и деца, луѓето скокаа од прозори за да се спacaт

Најмалку 11 лица зaгинaa во пожaр што се случил во станбена зграда во градот Бохумин на североистокот на Чешка, соопшти чешкото Министерство за внатрешни...

More Articles Like This