September 18, 2021, 8:07 am

(Фото) Вучиќ со пpeубави заборови за нас: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва прошета низ Скопје со својот домаќин, премиерот на Зоран Заев. Во посета на земјава е и премиерот на Албанија, Еди Рама.

Вучиќ изјави дека не бил во Скопје долго време, од младоста. Граѓаните ги запреа Вучиќ, Заев и Рама за време на прошетката, со цел да им посакаат добредојде.

„Македонците се љубезни луѓе. Србите и Македонците секогаш се сакаат, никогаш немало никакви проблеми, но важно е да продолжиме да градиме такви односи“, изјави Вучиќ.

Заев додаде дека целта на соработката меѓу трите земји е да им се олесни животот на граѓаните.

Новото име на регионалната иницијатива „Мини Шенген“ ќе биде објавено утре, в четврток, на Економскиот форум за регионална соработка што се одржува во Скопје.

На собирот учествуваат претставници од над 300 компании од Албанија, Србија, Македонија и повеќе други земји од регионот, како и претставници од мешународните институции, јавува Бета.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Сѐ уште нeма кoнкретни сознаниjа: Обвинитeлствoто ја разглeдува докумeнтaцијaта за мoдулaрната бoлницa во Тетово

Истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера почнаа со првично разгледување на документација...

More Articles Like This