December 8, 2021, 4:11 am

(Фото) Дeтaлнa пpoгнoзa нa Cлaвчo Пoпoвcки: Oд cpeдa нaвeчep cлeдyвaaт oбилни дoждoви и гoлeм пaд нa тeмпepaтypитe

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

По се изгледа и судејќи според последно направените анализи со помош на најпрецизните нумерички модели, се гледа крајот на долготрајната суша во Македонија.

До вторник времето во Македонија ќе се задржи стабилно, суво и сончево со мала локална облачност и со максимални температури кој ќе бидат релативно високи, и ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 25 степени.

Од среда, особено навечер и во текот на ноќта кон четврток нашата територија ќе потпадне под влијание на ИЗРАЗЕН ВЛАЖЕН воздушен бран од запад и истиот ќе услови врнежи од дожд кој ќе се прошират над целата територија на државава. На повеќе места врнежите ќе бидат ОБИЛНИ, а НАЈОБИЛНИ врнежи ќе има во западните и во југозападните предели каде локално ќе наврнат над 40 л/м2 воден талог.

Ќе има услови и за ретка појава на грмежи, а особено Долж Повардарието промената на времето ќе биде проследена и со умерен, повремено засилен ветер од југоисточен правец. Голем пад на максималните температури ќе има од четврток кога ќе се искачуваат во интервалот само од 11 до 18 степени и истите ќе бидат ПОТПРОСЕЧНИ за овој период од годината.

И во Скопскиот регион од среда навечер и во текот на ноќта кон четврток ќе има врнежи од дожд. Температурите ќе се искачат до околу 23 степени, додека особено од четврток ќе бележат тенденција на ГОЛЕМ ПАД и максималните дневни од четврток ќе се искачуваат само до околу 15 степени.

Објавата на Фејсбук може да ја следите ТУКА.

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...

More Articles Like This