September 18, 2021, 8:39 am

(Фото) Заев на пријателски ручек со Меркел и останатите лидери од Западен Балкан

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Владината делегација, предводена од премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи пристигна во работна посета на Тирана, на покана на германската канцеларка Ангела Меркел.

Во попладневните часови премиерот Заев, како што информираат од владината прес-служба, ќе има и одвоена билатерална средба со канцеларката Меркел на која ќе се разговара за трговската размена помеѓу двете земји, политичките околности за понатамошното проширување на ЕУ и иницијативата Отворен Балкан чија главна цел е забрзана интеграција на регионот во Европската Унија.

Канцеларката Меркел во рамки на својата посета на Западен Балкан организира работен ручек со лидерите на земјите од регионот, на кој главна тема ќе биде регионалната соработка.

Во пријателска атмосфера попладнево во Тирана имаме работен ручек со германската канцеларка Ангела Меркел, заедно со лидерите од Западен Балкан, на кој главна тема е регионалната соработка, пренесе Заев на „Фејсбук“.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Денеска иcтeкува рoкот за потврдyвање на сите листи на кандидaти за градoначалници и совeтници

Денеска истекува рокот до кој општинските изборни комисии (ОИК) официјално треба да ги потврдат сите листи на кандидати за...

More Articles Like This