(Фото) За ваква пpoвокација тpeба да биде пpoтepaн бугарскиот амбасадор од Македонија

Поврзано

- Advertisement -

Шовинистичката и негаторска политика на Бугарија денес од ново со провокација врз Македонците и Македонија.

Имено бугарската амбасада на пост на фејсбук се пофали дека положила цвеќе на гробот на Гоце Делчев, со наратив дека е бугарски револуционер.

Ова во нормална држава веднаш би предизвикало реакција, па дури ако нема извинување би следело и прогласување на амбасадорот за “непожелна личност”, “persona non grata” и негово протерување од Македонија.

-Бугарската амбасада во Република С. Македонија ја одбележа 118-годишнината од смртта на познатиот бугарски револуционер Гоце Делчев. На неговиот гроб, во Црквата Св. Спас во Скопје, беше положен венец.

Latest News

Пендаровски на Анталија дипломатскиот форум: Како можеме да ја зајакнеме регионалната cолидарност во поглед на научените лекции?

Во рамки на учеството на претседателот Стево Пендаровски на Анталија дипломатскиот форум кој се одржа на тема: „Иновативна дипломатија:...

More Articles Like This