August 15, 2020, 12:00 am

(Фото) Како тоа ДУИ „тепаше“ во Вевчани?!

Поврзано

Македонија означена како високо pизичнa: Американскиот Центар за јавно здравје пpeдупредува да се избегнува патување во Македонија

Американскиот центар за јавно здравје ги предупредува американските државјани да избeгнуваат патување во Македонија. Нашата држава е сместена во нajризичната...

Учебната година нема да започне на први септември…

Заменик-министерката за образование и наука Елизабета Наумовска изјави дека очекуваат пролонгирање на почетокот на учебната година со цел законско...

Костов: Ова е политички театар, Заев покажа отcyство на елементарна политичка култура

Во вечерашната „Само вистина“ на Канал 5 Телевизија, аналитичарот Сотир Костов во однос на целокупната состојба во државата рече...
- Advertisement -

Што се случува во ДИК, како тоа ДУИ победи во македонско вевчани, а Алијанса во Ново Село?! Повеќе од 4 часа во текот на вчерашната вечер не работеше системот на ДИК кој според кажувањата на портпаролот на Државната изборна комисија, но и претседателот Оливер Дерковски бил мета на хакерски напад.

Попладнево Дерковски истакна дека финалните резултати од гласањето се уште не се официјализирани со оглед на фактот што во системот можат да се забележат многу нелогичности и неконзистентности со официјалните записници и електронското претставување на бројот на гласови за политичките партии.

Па така во Вевчани на изборно место 1922 апсолутна победа наводно однела ДУИ…

 

Но реалноста според официјалните записници на ДИК е дека на ова изборно место ДУИ нема ниту еден глас, а победник е ВМРО-ДПМНЕ…

Она што е неверојатно е што според електронскиот систем на броење на гласови во Ново Село убедлива победа на избирачко место однела Алијансата за Албанците.

И ова е само дел од неконзистентностите помеѓу записниците и електронски пребројаните гласови на политичките партии.

„Интересни случувања“ имаме и во Кисела Вода на избирачко место 2788 каде според електронскиот систем за пребројување на гласови Никола Димитров има 255 гласа, а во реалност на официјалниот записник има само 80 гласови!

На гласачко место пак 2794 ниту една од бројките од официјалниот записник не се поклопува со бројката на гласови во официјалниот записник.

Се поставува прашањето дали македонскиот народ во текот на вчерашниот беше сведок на невидена изборна измама, дали киселата насмевка на Зоран Заев на вчерашната прес конференција беше поради фактот што и самиот знаеше дека во позадина се случува невидена кражба на гласови.

Според извори на Канал 5 хаосот со електронското броење на гласови е дотолку голем што 80 илјади гласови на граѓаните се погрешно распределени. Според Дерковски официјалните бројки ќе ги дознаеме денес после 18:00  часот!

Latest News

Меси го допpe дното: 19 3aгубени топки, трет дeбakл по ред и можна pa3делба

Лионел Меси како да се помири со немоќта на Барселона во четвртфиналето на Лигата на шампионите и целосно се...

За 2 месеца ослабела 21 кг во 61-та година од животот: Ова е „тајната состојка“ на диетата на пејачката

Популарната пејачка на народна музика Снежана Ѓуришиќ (61), која последниве години е дел од жири-комисијата на музичкиот натпревар „Гранд-ѕвезди“, успеа да ослаби дури 21...

Македонија означена како високо pизичнa: Американскиот Центар за јавно здравје пpeдупредува да се избегнува патување во Македонија

Американскиот центар за јавно здравје ги предупредува американските државјани да избeгнуваат патување во Македонија. Нашата држава е сместена во нajризичната категорија на држави за кои...

„Нoж во гpб за сите муслимани“: Турција и Иран со оcтра реакција за мировниот договор меѓу Обединетите Арапски Емирати и Израел

Турција и Иран денес остро го осудија регионалниот ривал на Обединетите Арапски Емирати за нејзината одлука за нормализирање на дипломатските односи со Израел и...

Колку заработува Путин?

Рускиот претседател Владимир Путин заработи 133.400 долари во 2019 година, а премиерот Михаил Мишустин 249.700 долари, според официјалните податоци објавени на веб-страницата на...

More Articles Like This