October 20, 2020, 4:21 pm

(Фото) Мајката на Новак Ѓоковиќ: “Пpoдaвaв пaлaчинки само син ми да го ocтвapи сонот”

Поврзано

Да нe ви ce пoвepyвa: Холивудскиот aктep Меконахи oткpи – “Мojoт тaткo yмpe зa вpeмe нa c*кc co мajкa ми”

50 годишниот Оскаровец по скоро три децении раскажа како се чувствувал кога неговата мајка му раскажала како умрен неговиот...

Гоца нeмa гajлe: Пeјaчкaтa пpизнa кoлкy пaти вoдeлa љyбoв зa 24 чaca

Гоца Тржан секогаш била без „влакна на јазикот“, па овој пат одговори на доста провокативно прашање. Пејачката се согласи да...

(Фото) Пoтпoлнo гoлa вo кaдa: Софија Вергара кpeнa пpaшинa нa coциjaлнитe мpeжи

Глумицата Софија Вергара (48) кренала голема прашина со својата последна објава на Инстаграм Убавата глумица позирала потполно гола, во када...
- Advertisement -

Дијана Ѓоковиќ, мајката на најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, не сака да се експонира во медиумите и максимално е посветена на семејството. Во едно интервју призна дека целиот живот го посветила на децата, но дека не ни насетувала дека Ноле ќе биде тениски ас.

Сакала само да се занимава со спорт, за да израсне во здрав и добар човек. Кога со нејзиниот сопруг сфатиле дека е исклучително талентиран, направиле сѐ што е во нивна моќ да му помогнат да го оствари својот сон. На патот кон успехот се соочувале со многу бариери, прошле низ вистински пекол.

Дијана во едно интервју за хрватскиот „Вечерни лист“ откри дека семејството во 90-те било на работ на банкрот поради кариерата на Новак. Родителите на Ноле имале ресторан на Копаоник и тоа им бил единствен извор на приходи, а Дијана не крие дека биле на чекор да се повлечат.

– Имаше моменти кога мислевме дека финансиски не можеме повеќе да издржиме. На крај некако се снаоѓавме. Тоа беше единствен начин нашиот син да успее. Он тоа не го знаеше и не требаше да го знае. Не го оптеретувавме дали имаме или немаме. За него мораше да имаме. Седумнаесет години работев во ресторанот, од 10 до 16 часа. Правев палачинки, работев на шанк, правев пици… Срѓан патуваше со него, а јас им ги праќав сите пари кои ќе ги заработев. На крајот се исплати, но можеше да биде и поинаку – раскажа таа за „Вечерњи лист“.

Вели дека сѐ постигнале сами, со помош на неколку пријатели, без поддршка од државата.

Latest News

Без коментар: Уkpaдeни цевки што носеле кислород до пaциенти со Ковид-19 од болницa во Русија

Од една болницa во Русија се укpaдени 13 метри бакарни цевки, кои снабдувале со кислород пациенти со коронавирyс. Цевките се...

Нeма ниту лекари, ниту кревети: Струмичката болницa прeполна, нeдостига и медицински персонал

Сите 39 кревети наменети за лeкување на ковид-пациенти во струмичката болницa се полни, а секојдневно на амбулантско лекување доаѓаат и дваесетина пациенти со полесна...

Штипското Инфekтивно оддeление прeполно, пациeнтите се прeпраќаат во кочанската бoлница

Инфeктивното одделение во штипската Клиничka болницa е исполнето до последниот кревет. Директорот на Клиничкa болница – Штип, Ален Ѓеорѓијев за МИА вели дека во...

Словенија испраќа војcка на границата со Хрватска

Истарскиот дневен весник „Глас Истре“ тврди дека словенечката влада не се откажува од предлогот за ангажирање apмија на границата со Хрватска, а доколку помине...

Повpeдено едно лице во cyдир со возило на МВР

Во сообраќајка помеѓу полициски возило и патничко возило повpeдено е едно лице во Скопје. „На 19.10.2020 во 13.15 часот било пријавено дека во Скопје, на...

More Articles Like This