September 30, 2020, 9:10 am

(ФОТО) МOТOЦИКЛOТ НА СAМУРAИТЕ: Нов модел на Тесла Кибертрак

Поврзано

Гугл мапс ќе покажува каде има најмногу заболени

Гугл најави ажурирање на апликацијата Гугл Мапс, а иновацијата подражбира дека наскоро ќе можеме да видиме во кои области...

Научниците со нови докази – „протекувањето на 5Г“ мрежата влијае на метеоролошките предвидувања и може да предизвика катастрофи

„Протекувањето на 5г“ мрежата може да доведе до погрешни временски прогнози што би можело пак да доведе до катастрофални...

Претставен Samsung Galaxy S20 FE: Креиран за сите, наменет за тебе

Тројната камера од професионален ранг, живописни бои и внимателно одбрани премиум иновации Samsung Electronics денеска го претстави Galaxy S20 Fan Edition (FE),...
- Advertisement -

Се разбираа, зборуваме за нов модел на Тесла Кибертрак. Сепак, во истражувањето на Интернет заради инспирацијата на новиот Tesla, наидовме на еден многу интересен мотоцикл, кој ги има сите горенаведени квалитети. Дизајниран како дело на работилницата Death Machines од Лондон, футуристички мотоцикл наречен Kenzo е создаден од Хонда Голдвинг од 1977 година. Компанијата што го создаде е позната по радикалните дизајни, а нивните модели Airtail и Up Your Copper, засновани на Moto Guzzi Le Mans и Triumph Bonneville, беа неверојатно популарни во минатото.

Сепак, основачот на компанијата, Џејмс Хилтон, го опишува Кензо како нивна најрадикална машина до денес.

Кензо за прв пат беше претставен во светот за време на настанот Bike Shed London 2018. Сепак, тимот не беше целосно задоволен од конечниот резултат, па во текот на минатата зима беа целосно обземени од него и започнаа од нула. Како што можете да видите, неговата шасија е целосно изменета, додека моторот 1000цц е расклопен, проверен и освежен.

Сплитното тeлo на моторот е инспирирано од оклоп на самурај, додека вилушката и фарот ја опкружуваат репликата Катана. Наместо редовен „волан“, мотоциклот користи модел украсен со јапонска техника за третман на кoжaтa Tsukamaki.

Друг интересен дизајн елемент на овоа ремек дело е неговиот интегрален брзинометар, кој се „истура“ од кутијата за накит од 18 век пред да прими неколку слоеви на филм што го регулираат осветлувањето. Индикаторите, светилките и фаровите се направени вообичаени.

И на крај, мора да кажеме дека оваа машина е достапна за купување и може да биде ваша за околу 72.000 американски долари.

Latest News

Филипче ги убедува да останат на работа медицинските сестри од Инфективна што дадоа отказ

Утрово министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал средба со трите медицински сестри од Инфективна клиника кои поднесоа...

Oштeтeнитe од Еуростандард банка утре пред Собрание ќе протecтиpaaт

На 8 октомври ќе се одржи првото рочиште за стечајот на Еуростандард банка. Ова е дефинитивно откако скопска Апелација ја одби жалбата на должникот...

(Видео)Мирсад го иckpши телевизорот поради kopoната: Не можеше повеќе да слуша вести, ги иcпцу сите по список

Мирсад од Нови Шехер, БИХ, со токмак го искрши телевизорот. Додека го крши, Мирсад ја пцуе и короната и вестите, и се што му...

Што пишуваа пациентите на Facebook за главната сестра која даде отказ од Инфективна?!

Главната медицинска сестра на Инфективна клиника која вчера си даде отказ им препорачуваше на граѓаните да не се групираат, да носат заштитна маска, да...

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати во пресрет на претседателските...

More Articles Like This