(ФОТО) НЕРЕАЛНО НЕБО НАД СИБИР: Величествени моменти фатени со фото-апарат

Поврзано

Се одлучи дека е доволно за овој живoт – Нaјплoднaтa жена на светот, која рoди 43 деца, реши дека повеќе нема да рaѓa

Мариам Набатанзи (41) од Уганда досега родила дури 43 деца, од кои на петпати четворки, четирипати на свет донела...

Поука: Водел буpен живот и имал многу пари, но на крајот од животот побарал само една работа

Кога ќе помислите дека парите се сѐ во животот, сетете се на оваа приказна… Еден богат човек бил на болничка...

Фејсбук најавува pecтрикции, ќе се отcтрануваат потенцијално штeтните содржини од платформата

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека ќе започне да ги обележува потенцијално штeтните објави на својата мрежа, кои, сепак, ќе ги...

Го напуштила градот и ги одвела децата во природа, каде сега со фото-апарат бележи величествени моменти, а оваа фотографија од небото над Сибир е вистинска реткост.

Пред околу 20 години Светлана Казина ја напуштила работата во град за да ја следи љубовта кон природата. Таа и нејзините две деца се преселиле во дрвена колиба во планинското село Узнезија во рускиот округ Алтај, во близина на границата со Казахстан, пишува “Bored Panda”.

Нивниот нов дом е изграден пред речиси седум децении, а бил без греење, бања и вода. Но, имало нешто што градот не можел да им понуди – мир.

Како минувало времето, планините станале дом на Светлана. Таа ги набљудува, ужива во нив и ги фотографира, а фотографиите од глетките кои го одземаат здивот го споделува на своите профили на социјалните мрежи, со сите кои сакаат да ги видат.

Неодамна патувањето на Светлана на највисокиот врв на Сибир резултирало со единствени фотографии. Истражувајќи го подрачјето околу планината Белукха, успеала со својот објектив да забележи оптички феномен со неверојатни бои на облаците, кои настанале поради малите капки вода и кристалите мраз кои поединечно ја прекршуваат светлината.

View this post on Instagram

🌈 И снова – радужные облака ⛅ Горный Алтай. ⠀ Rare optical phenomenon of Iridescence (Iridescent Clouds). Russia, Altai Mountains. ⠀ ☁️ Про разнообразные и необычные виды облаков я уже писала не раз, выкладывала удивительные фотоснимки, но этот вид облаков – пожалуй один из самых визуально-необыкновенных. ⠀ 🌈 ИРИЗАЦИЯ в облаках (от греческого "Ирис" – радуга). Iridescent clouds. ⠀ Иризация (радужные облака) – довольно редкое оптическое явление, при котором очень тонкие облака, находящиеся "вблизи" Солнца, окрашиваются в спектральные цвета. Явление обусловлено дифракцией света на каплях облаков. ⠀ Облака на моей снимках настолько тонки, что напоминают скорее кружева, нежели обычные облака. Сила ветра на этой высоте была высока и рисунок облачного плетения менялся каждую секунду (жаль я не сделала тайм-лапс). ⠀ Эту красоту я сняла рано утром над священной горой Горного Алтая и самой высокой горой Сибири – Белухой в декабрьские дни 2019-го г.. И эти два чудесных совпадения я и считаю очередной удачей. ⠀ Опаловые медузы… Радужная вуаль… Гигантские радужные мыльные пузыри… ⠀ Не верите в такие чудеса? Погуглите 😄 ⠀ ☝️ Пысы: кстати, иризация может быть и на конденсационных следах самолётов и на облаках в свете Луны. Снимки радужных облаков вокруг Луны есть в моих постах выше ⬆️ ⠀ ☝️ Пыпысы: чтобы увидеть Радужные облака настолько яркими, смотреть на них нужно через солнцезащитные очки или как я – через поляризационный фильтр объектива, иначе от яркости вы можете повредить глаза. ⠀ 🌈🏔️🌈🏔️🌈🏔️🌈🏔️🌈 ⠀ #altai #горы #igshotz #Алтай #natgeomagazineru #Горный_Алтай #mountains #happylife #travelandlife #nikonrussia #clouds #аккем #Белуха #weather #pretty #mountain_world #радужные_облака #Iridescent_clouds #mothernanure #naturelover #instagoodmyphoto #travelanddestinations #wonderful_places #aroundtheworld #awesomeglobe

A post shared by Svetlana Kazina (Ветка) (@svetlana_kazina_altai) on

Како што вели самата, дури ни долгото патување не ја спречува да ужива во природата. Од местата каде живее потребен е еден ден со автомобил до селото во близина, каде патот завршува, а потоа два дена пешачење или на коњ до долината Ак-Кем и уште ден и пол до подножјето на планината.

Во тоа подрачје се наоѓаат две метеоролошки станици, па во текот на својот престој Светлана се дружела со метеоролози, спасувачи и пилоти.

Иако во главно ја фотографира природата и околните места во кои живее, на профилот на Казина може да се најдат и некои фотографии од природата од нашиот регион.

 

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести