December 8, 2021, 5:10 am

(Фото) Николоски, Јанчев и Чулев на ocвeтyвaњeтo нa цpквaтa „Свети Димитриј“ во Кавадарци

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски утрово присуствуваше на чинот на осветување на црквата „Свети Димитриј“ во Кавадарци.

-Утрово во Кавадарци имав чест да присуствувам на чинот на осветување на црквата ,,Св. вмч. Димитриј”.

Митрополитот Повардарски г. Агатангел заедно со Владиката Иларион, Владиката Јаков и Владиката Пимен, како и бројно свештенство на Македонската православна црква го извршија чинот на осветување на црквата Свети Димитрија, чија реконструкција заврши по пет години реновирање.

На чинот на осветување и Архиерејската литургија присуствувавме со градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев, пратеникот од Кавадарци Зоран Јованчев и Наќе Чулев, стои во неговиот пост на Фејсбук.

Објавата на Фејсбук може да ја погледнете ТУКА.

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...

More Articles Like This