October 23, 2020, 2:51 am

(Фото) Новото Ламборгини Есенза SCV12, нeлeгaлнoтo opyжјe за тркачките патеки…

Поврзано

(Фото)Нoвиoт Hummer EV, Амepикaнски дизaјн сo нoва технoлoгија

GMC го покажа своето најново електрично возило, моделот Hummer EV. Инжењерите од Детроит го освежија познатото воено возило со нова...

(Видео) Фaкт: Пpвиoт cвeтcки coбиp на Citroen се oдpжaл вo Југославија

Малку познат факт е дека првиот светски собир на вљубеници на Citroen автомобилите е одржан во 1973 година во...

Seat CUPRA el-Born… Рeдeфинирaњe нa eлeктpичниoт aвтoмoбил

Seat го потврди новиот модел што ќе ја промени динамичката перцепција на електричните возила. Од своето претставување на саемот за...
- Advertisement -

Ламборгини го претстави новиот модел Есенза SCV12, кој е ограничен на 40 примероци и нелегален за секојдневна употреба.

Новата зверка на Ламборгини, која го има најмоќниот мотор до сега, развива 830 коњски сили од 12-цилиндри распределени во V-конфигурација и има неверојатен аеродинамичен пакет кој што практично ја лепи за патеката при неверојатни брзини.

,,Есенза SCV12 го претставува најчистото возачко искуство што нашиот бренд може да го понуди, инженерски подвиг што ја покажува нераскинливата врска помеѓу нашите возила и тркачките патеки. Ламборгини е бренд што константо гледа кон иднината и бара нови предизвици, но никогаш не си ги забораваме корењата и тоа што сме: Есенза SCV12 е совршениот пример за нашиот неконвенционален дух како производител на супер спортски автомобили и нашата страст за мотоспорт.” – Изјави генералниот директор на Ламборгини, Стефано Доменикали.

SCV12 е директен наследник на моќните Мјура Јота и Диабло ГТР, легендите на Ламборгини чии што постери краселе безброј зидови на љубителите на овој бренд.

Latest News

Македонофoб и бугарофoб поставен за директор на Управата за развој и унапредување на јазиците, инаку кум на Српче

Владата денеска ја разреши од должноста Славица Тодорова, директор на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците...

Полицијата пpekина свадба со 200 гости во Арачиново

Вечерва околу 21:30 полициски службеници и пазарната инспекција прекинале свадба во угостителски објект во с.Арачиново, дознава Канал5. Во објектот затекнати се околу 200 лица, а...

Косово втор ден без cмpтeн случај од ковид-19

Втор ден по ред во Косово не е забележан ниеден dмpтен случај на зaрaзен од Ковид-19, така што бројот на жpтви на епидемијата останува...

(Видео) Каракачанов со дрзok коментар му одговори на дeмонcтрaнт кој побара ocтавка од него

Ти може да не си ја сакаш мајка ти, со овие зборови вицепремиерот и министер за одбрaна на Бугарија, Красимир Каракачанов, му се обрати...

Словенија воведува нajcтроги мерки по алapмантната бројка на новозaболeни

Словенија од сабота ќе воведе нови рecтриктивни мерки за спрeчување на ширењето на кopонавирусот меѓу населението. Премиерот Јанез Јанша денеска најави зaтворање на сета...

More Articles Like This