November 28, 2021, 7:08 pm

(Фото) Нajнoвa cтyдиja: Cmpтoнocнитe пoплaви вo Европа – пoвик зa бyдeњe нa чoвeштвoтo

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Рекордните врнежи што предизвикаа смртоносни поплави во Западна Европа во јули, беа предизвикани од климатските промени поттикнати од човекот и оваа веројатност сега е поголема од 1,2 до 9 пати, анализира најновата студија.

Најмалку 220 луѓе загинаа меѓу 12 и 15 јули – претежно во Германија, иако десетици, исто така, загинаа во Белгија – а домови и други згради беа уништени во поплавите што беа предизвикани од обилните врнежи. Некои делови од регионот доживеаа повеќе дождови за еден ден отколку што обично би очекувале во цела сезона.

Студијата, спроведена од 39 научници и истражувачи во рамки на проектот „World Weather Attribution (WWA)“, исто така, откри дека најекстремниот дожд бил настан што се случил еднаш во 400 години и дека климатските промени го зголемуваат интензитетот на дневните екстремни врнежи од 3 % до 19%.

„Овие поплави ни покажаа дека ниту развиените земји не се безбедни од тешките влијанија на екстремните временски услови што сме ги виделе и знаеме дека се влошуваат со климатските промени“, рече Фридерике Ото, вонреден директор на Институтот за промена на животната средина на Универзитетот во Оксфорд, се вели во соопштението. “Ова е итен глобален предизвик и треба да се засилиме кон него. Науката е јасна со години”.

Фреквенцијата една во 400 години, се однесува само на одредениот регион што се проучува и не значи дека ќе поминат уште 400 години додека другите делови на Европа или светот не видат сличен временски настан, објасни Маартен ван Алст, професор за клима и отпорност на катастрофи од Универзитетот во Твенте во Холандија.

„Во овој случај, проекцијата за следната година е веројатно полоша, бидејќи од година во година, ако трендот досега е дека климата се зголемува, ризикот ќе продолжи да расте, рече ван Алст на прес-конференција.

Научниците се фокусираа на областите околу реките Ахр и Ерфт во Германија и Меус во Белгија, каде што беа соборени рекордите за врнежи. Но, тие исто така го зедоа предвид она што се случуваше во поголем регион, вклучувајќи делови од Франција, Холандија, Луксембург и Швајцарија, за да утврдат како екстремните временски настани биле под влијание на зголемувањето на глобалните температури.

Научниците ги разгледаа временските записи и користеа компјутерски симулации за да ја споредат сликата денес-во свет што е потопол за 1,2 степени Целзиусови отколку во прединдустриското време-со оној од доцните 1800-ти.

Тие предупредија дека колку е потопла Земјата, толку почести и поинтензивни ќе бидат овие настани од дожд. Поточно, ако глобалните температури се зголемат до 2 степени над нивото на индустријата, интензитетот на дожд во еден ден би се зголемил за дополнителни 0,8 до 6% и би бил меѓу 1,2 и 1,4 пати поверојатно да се случи, проектираат нивните модели.

Ван Аалст рече дека наодите треба да бидат „повик за будење“ за владите и локалните лидери да ја подобрат својата подготвеност за екстремни временски настани, вклучително и да разгледаат како се изградени домовите, така што децата, постарите лица и лицата со посебни потреби можат да достигнат безбедност во настани како поплави или пожари.

„Се надевам дека тоа е повик за будење и за луѓето кои не се погодени од оваа, туку и за луѓето на друго место-затоа што на друго место беа топлотни бранови, каде што можев да раскажам слична приказна“, рече тој. „Ние се соочуваме со поекстремни настани од многу видови, а единственото нешто што можеме да го направиме, од една страна, е затворање на чешмата за зголемување на стакленичките гасови за да се избегне ризикот да излеземе подалеку од контрола, а од друга, да се подготвуваме за таа поекстремна клима “.

Студијата потврди дека голем број услови ја влошија сериозноста на поплавите, вклучително и дека почвата во регионот е веќе заситена и дека теренот на некои локации, со тесни долини и стрмни падини на планините, доведе до „ефекти слични на инка во случај на екстремни поплави “. Тие фактори беа земени предвид во нивните модели.

Ова лето, Северната хемисфера доживеа широк спектар на екстремни временски настани надвор од смртоносните поплави, вклучувајќи рекордни температури што во некои случаи предизвикаа пожари во САД, Канада, Сибир, Алжир и јужна Европа.

На 14 август, дождот падна на врвот на Гренланд за прв пат рекордно, бидејќи температурите таму се искачија над нулата по трет пат за помалку од една деценија. Топлиот воздух го поттикна екстремниот дожд кој исфрли 7 милијарди тони вода на ледената покривка.

Американската сојузна држава Тенеси сега доживува обилни дождови и смртоносни поплави, бидејќи Националната метеоролошка служба во Нешвил објави повеќе од 17 сантиметри дожд во градот Мекивен, што веројатно постави нов државен рекорд за врнежи од 24 часа. Доколку се потврди, ќе го сруши претходниот државен рекорд поставен во септември 1982 година со 13,6 инчи дожд во градот Милано.

Latest News

(Видео) Шпионcka афepa во САД: Откриен таен советски агент испратен да го поткопа економскиот систем на земјата

Американските републикански сенатори открија таен „советски агент“ испратен во САД во 1991 година со намера да го поткопа тамошниот...

More Articles Like This