August 13, 2020, 6:10 pm

(Фото) Ова го немало ни во турско, власта не дозволува да продефилира коњаницата на Мечкин камен

Поврзано

Заев и Ахмети се договориле?: Заврши работната средба помеѓу СДСМ и коалицијата „Можеме“ и ДУИ

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата „Можеме“ и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али...

Ги отвараат градинките, ама се оградуваат од одговорност за здравјето на децата…..

„Не сум приморан да го носам детето во детска градинка и решението да го носам е во целост лично...

Мицкоски: Пендаровски без доказ за мнозинство го дал мандатот на пратеникот Заев

Неуставното доделување на мандат на пратеник коијшто нема докажано мнозинство во рамките на парламентот и денеска на нашата прес...
- Advertisement -

За прв пат во историјата најголемиот македонско празник, Илинден ќе помине без присуство на традиционалната илинденска коњаница. Од извори од лице место дознаваме дека на коњаницата не и се дозволува да продефилира на Мечкин камен и да го одбележи настанот иако овие момци и девојки поминаа повеќе од 160 километри изминативе денови на коњ, а еден од нив поради повредата која ја заработи неговата кобила, маршот го заврши пеш.

Во моментов полицијата ја чува коњаницата и не дозволува да излезе од шумата со образложение дека чекаат да заврши протоколот. Дури шест пати од страна на полицијата биле запрени членовите на коњаницата да го завршат маршот како што тоа се случувало изминативе години. Очигледно власта влага во отворен конфликт со сето она што е патриотско и традиција во Македонија, а конечната цел е да се избрише се што е македонско и што му значи на овој народ.

Latest News

Заев и Ахмети се договориле?: Заврши работната средба помеѓу СДСМ и коалицијата „Можеме“ и ДУИ

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата „Можеме“ и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски призна дека мандатот е доделен бeз доказ за мнозинство и е yзyрпиран

Стево Пендаровски како Претседател на државата соопшти дека ќе доделува мандат за Влада спротивно на Уставот по принципот „прв дојден, прв услужен“. Претседателот Пендаровски...

Ги отвараат градинките, ама се оградуваат од одговорност за здравјето на децата…..

„Не сум приморан да го носам детето во детска градинка и решението да го носам е во целост лично мое“. Оваа реченица од изјавата...

Грција oбвинyва: Турција континуирано го нapушува грчкиот воздушен простор

Тензиите меѓу Турција и Грција остануваат на високо ниво, при што турскиот режим наводно континуирано го нaрушувал грчкиот воздушен простор неделава со авионите „СН-235“....

Мицкоски: Пендаровски без доказ за мнозинство го дал мандатот на пратеникот Заев

Неуставното доделување на мандат на пратеник коијшто нема докажано мнозинство во рамките на парламентот и денеска на нашата прес конференција токму тоа и го...

More Articles Like This