August 13, 2020, 6:09 pm

(Фото) Охрид тoнe во ѓyбpe – Кoмунaлнитe инcпeктоpи „зacпани“

Поврзано

Заев и Ахмети се договориле?: Заврши работната средба помеѓу СДСМ и коалицијата „Можеме“ и ДУИ

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата „Можеме“ и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али...

Ги отвараат градинките, ама се оградуваат од одговорност за здравјето на децата…..

„Не сум приморан да го носам детето во детска градинка и решението да го носам е во целост лично...

Мицкоски: Пендаровски без доказ за мнозинство го дал мандатот на пратеникот Заев

Неуставното доделување на мандат на пратеник коијшто нема докажано мнозинство во рамките на парламентот и денеска на нашата прес...
- Advertisement -

Затворените граници и зголемениот број на заразени од корона вирусот не ги спречи македонските граѓани да летуваат во Охрид. Во отсуство на странски гости, центарот на градот но и други познати локации како шеталиштето вчера вечер беа затрупани со ѓубре.

Од фотографиите кои што се објавија на социјалните мрежи може да се забележи грда слика на расфрлан отпад насекаде, со кое се нотира негрижата за околината, чистотата и јавната хигиена. Загрижува и фактот што градските власти во Охрид наместо да се организираат преку службата на ЈП Комуналец и во текот на ноќта да го исчистат градот, сепак чекале да се раздени за да се собери расфрланото ѓубре.

Нема информации ниту дали комуналните инспектори спроведуваат инспекциски надзор и дали и на колкумина лица до сега им се изречени казни како и што се прави за организирана заштита на природата и чистотата на градот.

Не смее да не изненади фактот доколку во следниот период Охрид стане град кој што тоне во ѓубре, ако се земе во предвид дека во летниот период поради зголемениот број на туристи овој град е еден од најпосетуваните, но тоа исто не значи дека локалните власт не смеат да се грижат и навремено да реагираат за заштита на животната средина и грижа за јавната хигиена.

Latest News

Заев и Ахмети се договориле?: Заврши работната средба помеѓу СДСМ и коалицијата „Можеме“ и ДУИ

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата „Можеме“ и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски призна дека мандатот е доделен бeз доказ за мнозинство и е yзyрпиран

Стево Пендаровски како Претседател на државата соопшти дека ќе доделува мандат за Влада спротивно на Уставот по принципот „прв дојден, прв услужен“. Претседателот Пендаровски...

Ги отвараат градинките, ама се оградуваат од одговорност за здравјето на децата…..

„Не сум приморан да го носам детето во детска градинка и решението да го носам е во целост лично мое“. Оваа реченица од изјавата...

Грција oбвинyва: Турција континуирано го нapушува грчкиот воздушен простор

Тензиите меѓу Турција и Грција остануваат на високо ниво, при што турскиот режим наводно континуирано го нaрушувал грчкиот воздушен простор неделава со авионите „СН-235“....

Мицкоски: Пендаровски без доказ за мнозинство го дал мандатот на пратеникот Заев

Неуставното доделување на мандат на пратеник коијшто нема докажано мнозинство во рамките на парламентот и денеска на нашата прес конференција токму тоа и го...

More Articles Like This