(Фото) По повод 75-годишнина од победата над фaшизмoт, во Москва се одржа вoeнa пaрaдa

Поврзано

(Фото) Се продава нeиспрана кошула од Путин по цена од 2 000 евра

Непознато лице објави на веб-страницата „Авито“ дека го продава кошула на рускиот претседател Владимир Путин. Официјална Москва веќе ја...

Во бopбa пpoтив Koвид-19, Русија подготвена за извоз на лeкoт aвифaвиp

Поради недостигот на лекови против Ковид-19 во светот, Рускиот директен инвестициски фонд (РДИФ) е подготвен да го извезува лекот...

Русите му овозможија на Путин да остане на власт до 2036 година

Мнозинството руски граѓани гласаа за измени на Уставот што ќе му овозможат на претседателот Владимир Путин да остане на...

И покрај пандемијата на новиот коронавирус, во Москва денеска се одржа голема воена парада со која се одбележа 75-годишнината од крајот на Втората светска војна во Европа. Собирот првично требаше да се одржи за Денот на победата на Русија, на 9 мај, но беше откажан во април поради големиот број на заразени лица со Ковид-19.

На парадата учествуваа повеќе од 13.000 војници, со неколку десетици странски делегации од Кина, Индија, Србија и Монголија, учествуваа и 75 авиони и повеќе од 200 воени возила.

Наши драги странски гости, другари војници и морнари, другари команданти, генерали и адмирали, ви честитам на 75-годишнината од победата во Големата патриотска војна – изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Тоа беше невиден триумф на моќ, додаде Путин во своето обраќање.

Светската здравствена организација неколку дена пред парадата, ја предупреди Москва дека масовните собири претставуваат ризик за „зголемено ширење“ на новиот коронавирус.

Црвениот плоштад беше преполн со луѓе, а на телевизиските снимки се забележуваа луѓе кои не носат заштитни маски. Советскиот сојуз имаше десетици милиони жртви во Втората светска војна, најмногу од сите сојузнички сили, а победата над Германија останува важен извор на гордост за Русите.

Актуелно

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Мицкоски до Заев: Ќе морате да ја докажувате Вашата невиност пред cуд, одговорност мора да има

На вечерашниот тв дуел гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски, кој зборуваше за реформите во судството, како и за одговорноста која што ќе...

Мицкоски: Cо заокружување на број 14 ќе се поддржи една поинаква Македонија од оваа која што денеска се случува

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во дебатната емисијата на македонската телевизија посочи дека овие избори се избори во кои што се одлучува за нашата...

Повеќе вести