August 13, 2020, 4:50 am

(Фото) Промовирано новото оклопно возило на српската apмија

Поврзано

Рекорден број новoзaболeни во Грција, двојно зголемен и бројот на пaциенти на интeнзивнa нега

Во Грција денеска се регистрирани 262 нови случаи на kopонавирус, што е нaјмногу од почетокот на пaндeмијата, а пoчинaлe...

Уaпceни 17 полицaјци во БиХ, се сомничат за над 100 kpивични дела

Во полициската акција „ДАР 1“ спроведена на подрачјето на кантонот Сараево, Зеничко-Добојскиот кантон и во Источен Сараево, денес...

„Косово нема земја за подарување“: Пpoтест во Косово поради српска вoeна пaтрола на косовска територија

Жители од косовското село Карачево и неколку други населени места на границата со Србија, одржаа пpoтест поради тоа што...
- Advertisement -

Министерот за одбрана, Александар Вулин, и началникот на Генералштабот на српската армија, генерал Милан Мојсиловиќ, присуствуваа на презентацијата на новото оклопно борбено возило М-20 МРАП 6х6 во погонот на „Застава ТЕРВО“ од Крагуевац, соопшти Министерството за одбрана.

Тоа е возило чија цел е безбеден транспорт на единици и има високо ниво на балистичка и заштита од мини. Покрај тоа, можноста за отворање оган од возилото го става во рангот на најдобрите светски решенија во таа категорија. Вулин изјави дека среднорочната цел на нашата армија не е да превезува ниту еден од нашите војници во камион под церада.

– Постојат неколку земји во светот кои се во можност да направат возило како ова, има околу десет од нив. Денес, ние се приклучивме на тој клуб на високо-технолошки развиени нации и јас сум особено горд што ова е производ на нашата интелигенција, наши инженери – рече министерот Вулин.

Помошникот министер за материјални ресурси д-р Ненад Милорадовиќ истакна дека возилото М-20 6х6 е клучен фактор за обезбедување „заштитена подвижност“ на пешадијата на српската армија, што се планира да се реализира преку две семејства на домашни оклопни борбени возила.

– Првото семејство е веќе познато, тие се „Лазар“ и „Милош“, возила кои се базираат на компоненти со независна суспензија, од врвни светски производители. Второто семејство се заснова на автоматски компоненти – сигурен, стабилен, произведен од нашата FAP. Овие се 6×6 возила, како овој, и 4×4 возила. Станува збор за многу квалитетен систем на зависна суспензија на мостови што се произведуваат во ФАП, според лиценцата „Мерцедес“ – објасни Милорадовиќ.

Ова возило е наменето за тричлена екипа и може да носи девет војници.

Според зборовите на потполковник Лазар од Одделот за класично вооружување, воено технички институт, кој е менаџер на проекти во развојот на ова возило, станува збор за борбено оклопно возило од типот 6×6 MRAP (Mine-Resistant Ambuch Protected) и е направен на платформата шасија ФАП 2228.

Говорејќи на нивоата на заштита, покрај основното ниво на заштита, развиен е и дополнителен модуларен оклоп, кој, како што додаде потполковник Стојниќ, ќе се користи во зависност од намената на возилото во српската армија.

– Кога станува збор за борбените карактеристики на ова возило, тој има бедем од 12,7 милиметри, отвори на страните и покривот – како дупки за екипажот и кои можат да работат однатре на возилото – објасни Стојниќ.

Latest News

Џафери до Пендаровски: Мандат не се дава со најави преку медиумите, мандат се дава со мнозинство во Собранието

Oткако претседателот на државата, Стево Пендаровски, најави дека утре ќе му го додели мандатот за составување на нова Влада...

Освен премиерската функција, Ахмети ги бара ресорите за внатрешни работи и финансии, УЈП и НБРМ

Покрај барањето Насер Зибери да биде премиер во првата од четирите години од мандатот на идната влада, Али Ахмети од Зоран Заев бара и...

Рekeт ја затвори Еуростандард банка?

Ова е двојна игра од страна на Народна банка на Македонија“. Ова за Фактор првично го изјави бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на Еуростандард банка, за...

Одредена цената на руската вaкцина, се очекува и поевтинување со зголемување на побарувачката

Цената на руската вакцина пpoтив кopонавирус за меѓународниот пазар првично ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави претседателот на Управниот одбор на...

Над 800 лица починaлe откако пиеле средства за чистење како лeк за кopонавирус

Поради дeзинформации поврзани со новиот koронавирус во светот починaa најмалку 800 луѓе, се наведува во студијата објавена во Американското списание за тропска медицина и...

More Articles Like This