December 8, 2021, 5:00 am

(Фото) Се отвараат избирачки кутии во Куманово, дали е ова oбид за изборна измaма?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во моментов од терен во населба Ајдучка Чешма во Куманово наспроти штабот на СДСМ во просторија за гласање се отвара избирачкиот материјал и како што се гледа на фотографијата иако истиот според закон треба да биде наутро уредно отворен и пребројан од страна на избирачкиот одбор сепак кутијата се отвара денеска.

Дали е оваа обид за изборна манипулација која што треба да резултира со измама во изборниот процес во Куманово?
Правилникот за избори стриктно налага правила кога и како се отпечатуваат и симнуваат пломбите и капаците на избирачките кутии, кога и како се пребројува материјалот и кој е овластен да го прави тоа и во чие присаство.

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...

More Articles Like This