September 19, 2020, 3:58 pm

(Фото) Се припрема терен за ypивање на Универзална-се сечат околните дрвја

Поврзано

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Околу зградата во која живее екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, има зголемено просуство на полиција. Се вршат патроли,...

Живковски со предупредување: Доколку во најбрз можен рок не биде повлечен ваквиот предлог ДУП, ќе ги радиkaлизиpame пpoтecтите

ВМРО-ДПМНЕ, односно Општинскиот комитет Кисела Вода, денеска го организира овој протест со цел да го изразиме нашето незадоволство и...

Дали Јанкулоска ќе бара одложување на затворот за да се грижи за детето?

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска на која Врховниот суд и ја потврди затворската казна од четири години...
- Advertisement -

Се сечат елки стари 50 години во централното градско подрачје, конкретно пред Универзалната сала.

Граѓаните кои тука живеат велат дека елките со години го краселе овој дел од градот.

Си го поставуваат прашањето зошто се сечат елките, односно дали причината можеби се крие во најавите од градските власти поврзани со Универзалната сала, а кои предизвикаа бројни реакции во јавноста.

Имено, од кај градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов беше спомената можноста постоечката Универзална сала, во неможност да се рекенструира според стандардите, да се урне и да се изгради нова современа на друга локација.

Фактор стапи во контакт со градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ, кој за Фактор изјави дека оваа операција е организирана од Град Скопје.

Се обидовме да го добиеме и портпаролот на Град Скопје, Валон Салиху, но не успеавме да оствариме контакт преку неговиот мобилен телефон.

Штом од градските власти добиеме реакција, чке ја објавиме во целост.

Вака изгледаа елките пред да бидат исечени.

А вака изгледаат сега.

Извор: Фактор

Latest News

Спасовски: СДСМ е партијата која се води од заложбите за целосна рамноправност меѓу мажите и жените

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски денеска учествуваше на Летната школа за женски активизам во организација на Форумот на жени...

Дали така ќе биде и со kopoната: Се поголем број на луѓе се имуни на CAPC

Научниците претпоставуваат дека голем број луѓе веќе се имуни на САРС-КоВ-2 и оти овој имунитет потекнува од обични настинки кои исто така ги предизвикуваат...

Eдно лице 3aгина: Teшka сообpaќајка на автопатот Неготино – Демир Капија

Загина едно лице, а три се повредени, откако возило со скопски регистарски таблички се преврте на автопатот Неготино – Демир Капија. Портпаролот на СВР Велес,...

Девојка физичко нападната во Скопје

Вчера во 16.50 часот во СВР Скопје, В.М.(29) од Скопје пријавила дека во 16.15 часот на ул.„Никола Киров Мајски“ била физички нападната од непознато...

ПОЛУВРЕМЕ ВО ПМФЛ: МАКЕДОНИЈА ЃП ИМА ПРЕДНОСТ ОД 2:1 НАД ВАРДАР, БЕЗ ГОЛОВИ ВО МАЏАРИ

Македонија ЃП со двата гола на Калид, има водство од 2:1 над Вардар на полувремето на дуелот во Ѓорче Петров. Уште во 2. минута Калид...

More Articles Like This