(Фото) Силна снежна бypа ја пoгоди Москва

Поврзано

(Видео) Традиционално: Путин заигpa на мразот во гала-играта на Ноќнaта хокеарска лига

Претседателот на Русија, Владимир Путин, традиционално излезе на мразот во гала-играта на Ноќната хокеарска лига, во која учествуваат легендите...

Путин: Haцизмoт се обидува да се врати, да ја ревидира историјата и да се опpaвдаат пpeдaвниците на чии рацe е kpвтa од илјадниците жpтви

Русија одлучно ќе ги заштити своите национални интереси, нема прошка за оние што смислуваат агресивни планови, рече рускиот претседател...

(Видео) Импресивна вoeна моќ: Русија се пофали со најновите достигнувања во вoeнaта технологија

По повод 76-годишнината од крајот на Втората светска војна, на Црвениот плоштад во Москва се одржува Парадата на победата Оваа...
- Advertisement -

Силна снежна бура ја погоди Москва. Снегот удира по лицето, студот замрзнува, возачите не можат да ги контролираат возилата на мразот. Повеќе од 60.000 комунални услуги и 13.500 возила за специјална опрема ги чистат улиците дење и ноќе и носат снег на места каде што се топи, прочистува и фрла во реки.

Така, комуналните служби во Москва се обидуваат да спречат колапс што може да се случи, бидејќи се очекува до сабота да паднат повеќе од 35 сантиметри снег. Повеќето московјани, кои тргнаа на работа утрово со автомобил, доцнеа на својата дестинација.

Поради замрзнување и намалена видливост, се повикуваат возачите да бидат претпазливи, да не возат брзо и да држат растојание.

„Ова е моја трета зима во Москва и никогаш не сум видел толку снег овде“, ми рече еден од моите српски пријатели, додека во исто време заеднички познаник ни покажа фотографии од сончевиот Сочи и ни раскажа за убавото време и расцутот мимози во јужна Русија.

Последен пат московјаните видоа толку голем снег во 2018 година. Овој пат, снежната бура ја донесе во Москва балканскиот циклон „Волкер“. Улиците се снежни, комуналните служби постојано работат, а сообраќајот е бавен и отежнат.

Корисниците на социјалните мрежи активно коментираат и објавуваат фотографии. Некои сметаат дека времето е „апокалипса“, додека други зборуваат за „зимска идила“ и „зимска магија“ .

Децата и љбителите на зимските спортови најмногу се радуваат на снегот и планираат викендот да го поминат на скијачки центри околу Москва или во градски паркови.

Тие работат без прекини, но бидејќи снегот не престанува да паѓа, тешко е да се постигне. Површината на снежната покривка се очекува да биде поголема од половина метар до понеделник.


Во градот работат 56 стационарни „топилници“, како и 38 подвижни „топилници“ – специјални возила што го топат и прочистуваат снегот „во движење“. Правосмукалки и мала механизација, како и „тешка машинерија“, постојано минуваат низ улиците.

Мразот на патиштата и тротоарите е исто така механизиран , а снегот се извезува и на посебни депонии.

Цели бригади на луѓе го расчистуваат снегот во дворовите на зградите и паркинзите, а откако ќе помине снежното невреме, ќе се работи на чистење на покривите.

Latest News

Повторно висока бројка на пoчинaти, регистриран е 171 нов случај на ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.357 тестирања, а...

More Articles Like This