(Фото) Спасени туристи кои пaднaле во пpoвалија во охридско

Поврзано

- Advertisement -

Планинската спасителна служба (ПСС) вчера околу 11:15 часот била алармиран од група домашни туристи, кои со изнајмени АТВ возила изведувале авантуристичка Off Road тура, при што едно возило со двајца патници излетало од патот и се превртело во провалија длабока десетина метри.

Екипа од ПСС веднаш се упатила на терен, а оперативниот центар ги известил СВР Охрид и Итната Медицинска Помош.

-Тимот на ПСС во 11:30ч. пристигна на место на несреќата, каде врз две лица (машко и женско), и двете со политрауми, им беше укажана прва помош и согласно протоколот за ваков вид интервенции истите беа целосно имобилизирани и со теренско возило транспортирани до возилата на итната помош, кои чекаа на најблиската пристапна точка. Во 12:10ч. двете повредени лица беа предадени на ИМП и пренесени на понатамошен болнички третман, соопштуваат од Планинската спасителна служба.

Оттаму апелираат до туристичките работници и до лицата кои се корисници на услуги во авантуристичкиот туризам, да ги почитуваат и строго да се придржуваат до безбедносните правила, а во случај на несреќа, особено од ваков вид, каде најчесто станува збор политрауми со можни сериозни последици, веднаш да ги алармираат нивните тимови.

Latest News

Вулин: Да им се забpaни влез во Србија на оние кои гласаа за Резолуцијата за гeнoцид во Сребреница

Српскиот министер за внатрешни работи, Александар Вулин изјави дека ќе побара забрана за влез во Србија за оние кои...

More Articles Like This