September 18, 2021, 9:02 am

(Фото) Тимoт зa зaштитa oд пoжapи нa Словенија пpиcтигнa вo Македонија – ќe пoмaгaaт вo Берово

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

По помошта од Србија, во Македонија денеска пристигна и ветената помош за справување со пожарите и од Словенија,

Дирекцијата за заштита и спасување информира дека сенеска во граничниот премин Табановце директорот Беким Максути го пречекал конвојот на Тимот за заштита од пожари од Словенија.

Тимот е составен од 45 лица, команда, ИТ експерти, медицинска екипа, пожарникари со 11 противпожарни возила и транспортни возила.

Во координација на ДЗС конвојот е испратен во Берово од каде пожарникарите ќе се распоредат во критичните места опфатени од пожарот.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Стотици Германци примиле вaкцинa со пoминат рок

Одделот за здравство во јужната германска покраина Баден-Виртемберг објави дека 840 дози на вакцина против корона од Модерна, на...

More Articles Like This