(Фото) Цpнa peпpизa oд лaни: Bo Италија зa caмo 24 чaca нaд 20 илjaди нoвoзapaзeни – yлицитe и плoштaдитe пoвтopнo пpaзни..

Поврзано

Дневен ковид биланс: Починaти се 24 лица, регистрирани се 364 нови случаи во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови...

Биотepopистите го напуштија Cобранието

Пратениците за биотериризам го напуштија Собранието откако успеаја д аго привлечат медиумското внимание и од седница која требаше да...

ЦЕЛА ПЛАНЕТА ЗБОРУВА ЗА ОВА: Кој го бакна принцот Чарлс додека во солзи го погpeбуваше својот татко

Светот втор ден не престанува да зборува за погребот на принцот Филип. Денеска во центарот на вниманието се принцезата Кејт...
- Advertisement -

Италија е погодена од третиот бран на пандемија ковид-19: во последните 24 часа, 339 нови жртви на инфекција, а повеќе од 22.000 се новоинфицирани, пренесува агенцијата Анса.

Има повеќе од една четвртина од нови случаи во северниот регион на Ломбардија.

Центарот на регионот Милано ги засили античките мерки, но според физичарот Џорџо Париси, Ломбардија ги заострила ограничувачките мерки со задоцнување од најмалку седум дена.

Медиумите јавуваат дека властите манипулирале со епидемиолошки податоци со цел да го одложат воведувањето на нови ограничувачки мерки.

Меѓу заразените со коронавирус има 35 балерини од миланската „Скала“.

Епидемиолошката состојба во другите региони, исто така, покажува нагло зголемување на случаите на инфекција, а во Кампанија, Пиемонт и Емилија Ромања, бројот на нови инфекции е над 2.000 за еден ден.

Од почетокот на пандемијата „ковид-19“ досега во Италија биле заразени скоро три милиони луѓе, а според проценките, до крајот на оваа недела, бројот на смртни случаи од инфекција ќе надмине сто илјади.

Latest News

(Видео) Силен зeмјотрeс од 5,9 степени кај нykлeaрните елeктрани во Иран

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтер, утрово го погоди јужниот дел на Иран. Епицентарот бил во провинцијата Бусхер...

More Articles Like This