September 30, 2020, 9:35 am

(ФОТО) ЈАХТАТА НА ИДНИНАТА: Може да го oтплoви цeл cвeт, а не мoрa ниту eднaш да зaпрe

Поврзано

Гугл мапс ќе покажува каде има најмногу заболени

Гугл најави ажурирање на апликацијата Гугл Мапс, а иновацијата подражбира дека наскоро ќе можеме да видиме во кои области...

Научниците со нови докази – „протекувањето на 5Г“ мрежата влијае на метеоролошките предвидувања и може да предизвика катастрофи

„Протекувањето на 5г“ мрежата може да доведе до погрешни временски прогнози што би можело пак да доведе до катастрофални...

Претставен Samsung Galaxy S20 FE: Креиран за сите, наменет за тебе

Тројната камера од професионален ранг, живописни бои и внимателно одбрани премиум иновации Samsung Electronics денеска го претстави Galaxy S20 Fan Edition (FE),...
- Advertisement -

Футуристичка јахта на циришката компанија “SolarImpact Yacht AG” може да го отплови цел свет, а притоа не мора ниту еднаш да се запре за да се наполни со гориво.

Делото на швајцарските креатори се движи на соларен пoгoн, а долготрајна пловидба овозможуваат соларните плочи доволни да покријат тениски терен.

Покрај кабините за малобројна екипа, на бродот има место за уште десет патници, кои се сместени во четирикреветни простории. Со пловилото управува само едно лице, бидејќи голем дел од работата ја презема вештачка интелигенција.

Батеријата од 800 kW овозможува десет часа непрекинато пловење, но времето може да се продолжи благодарение на сончевата енергија. Соларните плочи на кровот зафаќаат површина од 300 квадратни метри така да можат да послужат како единствен пoгoн доколку дозволат условите.

Јахтата има и два дизел мотори од 65 киловати, па пoгoнoт е загарантиран и по облачно време.

Latest News

Шахпаска до народот: Ако немате компјутери ќе си купите во октомври

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска им порача на родителите на ученици од основно и средно образование...

„Швалерите го шират коронавирусот“: Српски професор со шокантна изјава

Горан Белојевиќ, професор на Медицинскиот факултет во Србија, по кој знае кој пат ја шокираше јавноста зборувајќи за коронавирусот. Овој пат, тој ги обвини...

Индустријата колабира: Пaд од 9,1% на индустриското производство во август

Индустриското производство во август годинава, во однос на август лани, бележи пад од 9,1 отсто, а во периодот јануари – август 2020 година, во...

Златев: Обвинението кон мене е нарачано или од Заев или од Димовски

Новинарот Љупчо Златев во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на телевизија Алфа истакна дека тој самиот е жртва на нарачано обвинение за...

Филипче ги убедува да останат на работа медицинските сестри од Инфективна што дадоа отказ

Утрово министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал средба со трите медицински сестри од Инфективна клиника кои поднесоа барање за отказ. Тој вели...

More Articles Like This