September 26, 2020, 10:25 am

(Фото) Џеф Безос со мегалуксузна јахта пристигна на Јадранот

Поврзано

Тpaмп дeнecкa нajвepојaтнo ќe ja имeнyвa Ејми Кони Барет за cyдиja на Вpхoвниoт cyд нa САД

– Американскиот претседател Доналд Трамп се очекува денеска да ја назначи Ејми Кони Барет за судија на Врховниот суд...

Гугл ќе ги блokира изборните реклами по зaтворањето на гласачките места во САД

Aмериканскиот технолошки гигант Гугл ќе ги бokира сите реклами поврзани со изборите по затворањето на гласачките места на претседателските...

Cудијката Гинзбург стана првата жена чиј ковчег е положен покрај Абрахам Линколн во Капитолот на САД

Судијката Гинзбург стана првата жена чиј ковчег е изложен во Капитолот на Соединетите Држави во Вашингтон. Американската либерална...
- Advertisement -

Сопственикот на Амазон, кој беше прогласен за најбогат човек на светот во 2017 година, се поврзува со огромна јахта која е закотвена во близина на Шибеник. Мегајахтата „Летечка лисица“, вредна 400 милиони долари, е закотвена во каналот пред градот Крешимир. Оваа луксузна убавица е во сопственост на Џеф Безос, сопственик на Амазон, најбогатиот човек во светот.

Долг 136 метри, опремен е како лебдечки хотел. Има дури 11 кабини со приватни тераси, а може да се сместат 25 гости. Со пространи палуби и луксузни кабини за спиење, гостите имаат на располагање џакузи, базен, теретана, џет-ски, кино и хеликоптер – токму тоа за еден од најбогатите луѓе во светот, пренесува „Глорија “.

По рекордниот пораст на цените на акциите во Амазон, богатството на Безос се зголеми на вкупно 138 милијарди долари во април годинава, според списанието „Форбс“.

Amazon, најпознатото име во онлајн трговијата, доживеа екстремен раст заради ситуацијата со вирусот корона и затворањето на физички продавници ширум светот.

За него нема криза

Безос е основач, извршен директор и претседател на мултинационалната компанија „Амазон“, која ја започна во 1993 година како мрежна книжарница во неговата гаража. Денес тој има учество од 11,2 проценти во корпорацијата, а тоа беше доволно за тој да заработи 6,3 милијарди долари за само еден ден по порастот на цената на акциите.

Latest News

МОН: Нaциoнaлнaтa плaтфopмa дocтaпнa зa yчeницитe и зa poдитeлитe, пoceтeтe ja

Ги повикуваме директорите на училиштата коишто не го сториле тоа, да го забрзаат процесот и да ги испратат лозинките...

Митко Јанчев сака да биде лидер како Зоран Заев: Дај Боже сите да бидеме како Заев

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, избран како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, чиј член се уште е, на трибина зборуваше за тоа каков лидер сака да...

Филипче е нajнecпocoбниoт миниcтep зa здpaвcтвo вo Европа нa чиja oдгoвopнocт ce нaд ceдyмcтoтини пoчинaти гpaѓaни

Манипулацијата е единствена реторика што и остана на Владата во несправувањето со коронавирусот, а министерот за зараза е најнеспособниот министер за здравство во Европа...

Елена Ристеска: Ако не најдам партнер, планирам да си посвојам детенце

Македонската пејачка Елена Ристеска музичка кариера ја стави во втор план, а неодамна почна сопствен бизнис односно козметичката линија „ЕРА“. Пејачката гостуваше во естрадниот магазин...

Шaнca зa живoт: Зa пpвпaт во Македонија во „Аџибaдeм Cиcтинa“ извeдeнa фoнтaнoвa oпepaциja кaj дeтe

Фонтанова операција кај дете е изведена месецов во Клиничката болница „Аџибадем Систина“. Оваа интервенција е прва ваква операција во земјава, а се изведува кај...

More Articles Like This